Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Jak dbać o dobre relacje z nastolatkiem?

Radzi Ewa Joachimowicz, certyfikowany psychoterapeuta z Gabinetu Psychoterapii i Rozwoju NAKO w Chełmie
Jak dbać o dobre relacje z nastolatkiem?

W dobrej relacji z nastolatkiem nie chodzi o to, aby było miło, ale aby było prawdziwie. Kiedy dziecko dorasta, może być nam trudno znaleźć z nim wspólny język, bo zaczyna być "inne", czasem "dziwnie" się ubiera, słucha innej muzyki, ma nowych znajomych. Nie bójmy się świata nastolatka. Nie oceniajmy go, starajmy się zrozumieć i być blisko.

Wielu rodziców boi się okresu, kiedy dziecko zaczyna dorastać. Wymyka się wtedy spod kontroli, buntuje się, poszukuje nowych doświadczeń. Rodzice wówczas czują się bezradni, mniej ważni i aby to ukryć przed sobą i światem, naciskają na dziecko, bardziej je kontrolując. To rodzi napięcia i konflikty. Zdarza się, że dziecko ucieka w destrukcyjne zachowania.

Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem, ponieważ pozwala lepiej poznać jego świat, oczekiwania, marzenia, ale też problemy. Ważne jest, aby rozmawiać, zwłaszcza o trudnych sprawach, zadbać o to, aby w domu nie było tematów tabu. Nie ukrywajmy swoich uczuć. Musimy być autentyczni. Nie tylko słowa komunikują, ale też wyraz twarzy, spojrzenie, mimika, ton głosu, gesty, postawa ciała.

Podstawą udanego kontaktu jest uważne słuchanie. Gdy dziecko wie, że ktoś naprawdę go słucha, otwiera się i jest bardziej szczęśliwe. Większość ludzi nie słucha na głębokim poziomie. Nastolatek jest na to bardzo wyczulony.

Jeżeli nie spędzamy z dzieckiem wystarczająco dużo czasu, to ono czuje, że ważniejsze od niego są dla nas: praca, pieniądze, opinia sąsiadów. Dzieci wyrastają wtedy w emocjonalnej próżni, czerpiąc z tego, co wynika z popkultury. Dobry rodzic wie, co cieszy, co martwi jego dziecko, z czym sobie nie radzi, z czego jest zadowolone?

Nie bójmy się pytań: Co Ciebie cieszy? Co Ciebie martwi? Z czym sobie nie radzisz? Co dziś Ci się udało zrobić dobrze? Co jest ważne dla Ciebie dzisiaj? W czym oczekujesz pomocy?

Nastolatek potrzebuje być dostrzeżonym, jak coś zrobi, ale też, jak się stara. Ważne, aby mu komunikować: widzę, jak się starasz. Dziecko potrzebuje się pochwalić przed kimś swoimi osiągnięciami i czasami wyżalić, pozłościć, ale też pocieszyć.

Pomóż wyciągnąć wnioski, zrozumieć błąd i go naprawić. Kiedy nastolatek popełnia błędy, uczy się. Nie chroń go przed konsekwencjami, bo nigdy się niczego nie nauczy. Ważne jest, aby reagować autentycznie na zachowanie dziecka.

Kiedy nastolatek chce się podzielić radością i sukcesem, znajdź na to czas. Okaż swoje zadowolenie, pochwal, zapytaj o szczegóły wydarzenia. Nie umniejszaj wagi sukcesu. Powiedz, jaki jesteś z niego dumny. To mu dodaje wiary w siebie i lepszy dostęp do jego mocnych stron. 

Czasem, zamiast zmieniać nastolatka, warto popracować nad sobą i nauczyć się inaczej reagować: słuchać, wspierać, ale też uczciwie wymagać i stawiać granice na miarę możliwości. Odbudować stabilną relację umożliwiającą dobry kontakt. Dobry kontakt z dzieckiem masz wówczas, jeżeli masz dobry kontakt ze sobą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama