Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Parowóz wjedzie na plac

Jak uatrakcyjnić plac dworcowy? Ratusz już wie. Wyjątkową ozdobą tego miejsca, nawiązującą do jego historii, ma być... parowóz. Teraz tylko trzeba znaleźć jakiś sposób, jak przetransportować maszynę na nowe miejsce postoju.
Parowóz wjedzie na plac

Plac przed dworcem PKP przy ul. Kolejowej zostanie przebudowany już w przyszłym roku.

Ma to być miejsce bardziej przyjazne mieszkańcom i podróżnym.

- Przewidywany zakres prac obejmować będzie przebudowę nawierzchni placu, chodników, wyznaczenie parkingów, zagospodarowanie terenów zielonych, montaż elementów małej architektury i nowego oświetlenia – wymienia prezydent Chełma Agata Fisz.

Częścią aranżacji nowego placu ma być oryginalny parowóz, który wraz z odpowiednimi tablicami informacyjnymi nawiązywać będzie do bogatej historii kolejnictwa w Chełmie oraz jednej z największych inwestycji międzywojennej Polski – budowy osiedla kolejowego Dyrekcja. Przed kilkoma dniami miasto otrzymało zgodę od PKP na przeniesienie znajdującego się obecnie na tyłach dworca parowozu. Odnowiona kilka lat temu lokomotywa waży jednak kilkadziesiąt ton, co przysporzyć może niemałych problemów z jej transportem.

- Przeniesienie takiego ciężaru dźwigiem będzie trudne, tym bardziej że między docelowym miejscem ustawienia parowozu a jego obecną lokalizacją znajduje się przecież budynek dworca. Rozmawiamy z kilkoma firmami, które zajmują się transportem ładunków ponadnormatywnych. Jedną z możliwości jest transport po torach, załadunek na specjalny pojazd i rozładunek w nowym miejscu. W najbliższych dniach przedstawiciele specjalistycznych firm mają ocenić warunki techniczne i zaproponować rozwiązania – mówi Marcin Grel, zastępca dyrektora wydziału rozwoju, promocji i współpracy z zagranicą chełmskiego urzędu miasta.

Niezależnie od uzgodnień co do sposobu transportu lokomotywy, urzędnicy przygotowują specyfikację przetargową na wyłonienie projektanta, który m.in. zaktualizuje dokumentację techniczną przebudowy całego placu. Środki na realizację inwestycji pochodzić mają m.in. z dofinansowania z funduszy unijnych. Ujęty w projekcie harmonogram przewiduje realizację prac budowlanych w przyszłym roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Basetla 19.10.2017 11:37
Słaby pomysł, postarzający, nic nowoczesnego, wydatkują tylko pieniądze na prezentację złomu. parowóz do muzeum dajcie nam coś nowoczesnego a nie lata 5o".

Andrzej 18.10.2017 18:51
Parowóz to bardzo stary pomysł,ale jak wywieźć ochydna Biedrone?

ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama