Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Pierwsza nagroda za martwego dzika

W gminie Ruda-Huta wypłacona zostanie pierwsza nagroda w wysokości 200 zł za znalezienie padłego dzika.
Pierwsza nagroda za martwego dzika

- Z terenu powiatu chełmskiego mamy jedno zgłoszenie dotyczące martwego dzika. Został znaleziony w miejscowości Leśniczówka. W sumie napłynęło już 51 zgłoszeń, głównie z terenu powiatów bialskiego, włodawskiego i radzyńskiego - mówi Beata Górka, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Każdy, kto nie jest pracownikiem Służby Leśnej ani myśliwym, może dostać nagrodę za znalezienie martwego dzika na terenie gminy, która ma umowę z marszałkiem, m.in. z Sawina, Chełma, Rudy-Huty, a więc w żółtej strefie. Wystarczy zadzwonić do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Chełmie na telefon alarmowy 693 613 992 oraz złożyć wniosek i dokumenty do urzędu gminy. Ważne jest jedynie, by dzik nie był ofiarą wypadku komunikacyjnego, bo za takiego nagroda się nie należy.

Żaden z dzików znalezionych dotychczas na terenie powiatu chełmskiego nie miał ASF, ale poszukiwania nadal trwają. W akcji uczestniczą leśnicy i strażacy ochotnicy. Na szczęście, znajdują głównie borowiki.

Decyzja wojewody o uchyleniu zakazów i nakazów w gminach, gdzie wystąpił afrykański pomór świń nie ma wpływu na powiat chełmski. Żółta strefa wyznaczona w kilku gminach oraz mieście będzie obowiązywała co najmniej jeszcze przez rok. Maty są nadal obowiązkowe.We wszystkich już gminach powiatu włodawskiego można transportować świnie bez zgody służb weterynaryjnych, organizować targi i pokazy zwierząt oraz zbiorowe polowania,  widowiska, zgromadzenia i pochody. Wojewoda zniósł  zakazy w związku z dobrymi wynikami badań trzody chlewnej. Wcale to jednak nie oznacza, że znikną restrykcje w związku z wyznaczeniem stref zagrożenia. Pozostają one bez zmian.

- Decyzja wojewody nie ma wpływu na Komisję Europejską, która analizuje nie tylko występowanie ASF u świń, ale też u dzików. Aby strefy zostały zniesione, przynajmniej przez rok nie może się nic wydarzyć, a jak na razie w sąsiednim powiecie wciąż są znajdowane chore dziki - mówi Arnold Sawicki, zastępca powiatowego lekarza weterynarii.

W obszarze ochronnym, nazywanym żółtą strefą, pozostają więc nadal gminy :Dorohusk, Kamień, Chełm, Wierzbica, Sawin, Ruda-Huta i miasto Chełm. Obowiązuje tam nadal wykładanie mat dezynfekcyjnych przed wszystkimi wejściami do chlewni, przed wjazdami oraz przed wejściami do gospodarstw. Aktualny jest zakaz trzymania świń w jednym pomieszczeniu z innymi zwierzętami kopytnymi, czyli końmi, owcami, kozami. Nie wystarczy przedzielenie przepierzeniem, musi to być oddzielne wejście. Każda świnia przed ubojem gospodarczym musi być zbadana przez lekarza weterynarii przed i po uboju. Weterynarz podejmuje decyzję, czy wystarczy badanie na włośnie, czy też pobierze i wyśle do Puław próbkę na ASF.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama