Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chcesz dobrze widzieć? Zmień nawyki!

Okuliści alarmują - pogorszenie widzenia urasta do poważnego problemu społecznego! Zarówno w Polsce, jak i na świecie, lawinowo przybywa osób, skarżących się na problemy ze wzrokiem. To dotyczy nie tylko osób po 40 roku życia, wystarczy rozejrzeć się po szkolnym korytarzu.
Chcesz dobrze widzieć? Zmień nawyki!

W trosce o oczy należy zadbać o dobre ustawienie monitora, odpowiedni kąt patrzenia i dobre światło. Jeżeli jesteśmy zmuszeni do częstej i długiej pracy przed komputerem, starajmy się znaleźć co pół godziny dosłownie kilka minut, na to, aby przenieść wzrok z ekranu na obiekty znajdujące się w dalszej odległości. Możemy również zastosować kilka prostych ćwiczeń polegających np. na wykonywaniu oczami "ósemek", spoglądania kolejno w górę, w dół, w prawo i lewo oraz na delikatnym zaciskaniu powiek. Ta prosta gimnastyka wpływa pozytywnie na pracę mięśni poruszających oczami. Warto także pomyśleć o okularach wyposażonych w soczewki relaksacyjne oraz powłoki antyrefleksyjne.

- Umożliwiają one ostre widzenie we wszystkich kierunkach i na każdą odległość, chronią oczy przed zmęczeniem i pozwalają użytkownikom na dłuższą i bardziej efektywną aktywność, zarówno podczas pracy, jak i w czasie wolnym – delikatnie wspomagają naturalną akomodację naszych oczu - tłumaczy ekspert Hoya Lens Poland.

Złe oświetlenie, zła pozycja ciała, zła temperatura i wilgotność powietrza – zarówno latem (klimatyzacja), jak i zimą (ogrzewanie) sprawiają, że oczy stają się przemęczone. Dlatego właśnie tak istotna jest prawidłowa organizacja stanowiska pracy czy nauki – równomierne oświetlenie, odpowiednia odległość wzroku od monitora, odpowiednio duży rozmiar czcionki na ekranie, wilgotność i temperatura powietrza.

Nie zapominajmy także o... mruganiu. Badania dowiodły, że skupieni na czytanym tekście lub obrazie mrugamy aż pięciokrotnie rzadziej niż np. podczas rozmowy ze znajomymi. Może to prowadzić do zaburzeń filmu łzowego, pokrywającego przednią powierzchnię gałki ocznej i pojawienia się dolegliwości znanych jako Zespół Suchego Oka. Może on objawiać się uczuciem piasku pod powiekami, pieczeniem, bólem, przekrwieniem spojówek, a nawet nadmiernym łzawieniem.

Negatywny wpływ na oczy ma również nieodpowiednia dieta. Niewystarczająca ilość snu sprawia, że osłabione naczynia krwionośne pękają, skutkując zaczerwieniem oczu. Niewłaściwy demakijaż lub też jego brak najczęściej prowadzą do zapalenia spojówek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama