Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

O prawko będzie trudniej

4 czerwca przyszłego roku wejdą w życie nowe przepisy regulujące zasady uzyskiwania uprawnień dla kierowców. Część z nich miała obowiązywać już od początku tego roku, ale w związku z problemami technicznymi z uruchomieniem systemu CEPIK 2.0, zostały przesunięte. Jedno jest pewne - zostać kierowcą nie będzie łatwo.
O prawko będzie trudniej

Okres próbny bez końca?

Bardzo radykalną zmianą od czerwca 2018 r. będzie dalsze testowanie kierowcy, który pozytywnie przejdzie egzamin praktyczny. W ciągu dwóch lat od dnia uzyskania uprawnień będzie musiał unikać jakiegokolwiek wykroczenia związanego ze złamaniem prawa ruchu drogowego. Dwukrotna wpadka w tym czasie oznacza wydłużenie 2-letniego okresu obostrzeń o kolejne dwa lata. Trzeci konflikt z prawem skończy się natomiast cofnięciem uprawnień. W internecie nietrudno natknąć się na komentarze zarówno młodych, jak i doświadczonych kierowców, ironicznie odnoszących się do tej zmiany. Zgodnie twierdzą, że wielu "świeżaków" za kółkiem może nigdy nie przejść przez okres próbny.

Na tym restrykcje się nie kończą. Młodych kierowców będą również obowiązywały dodatkowe ograniczenia prędkości. W mieście nie będą mogli pozwolić sobie na więcej niż 50 km/h, poza miastem 80 km/h, a na autostradzie maksymalnie 100 km/h. Niezmiennym pozostaje obowiązek jazdy z naklejonym na szybie zielonym listkiem przez pierwsze 8 miesięcy posiadania uprawnień. Aby je jednak zachować, pomiędzy 4. a 8. miesiącem od dnia ich uzyskania, kierowca będzie musiał przejść dodatkowe dwa szkolenia. Obejmą one 2-godzinny kurs teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz godzinny kurs praktyczny w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Co więcej, młody kierowca będzie musiał zapłacić za oba kursy z własnej kieszeni, według wstępnych informacji 100 zł za teorię i dwa razy tyle za praktykę.

Zawodowcem prędko nie zostaniesz

Najwięcej kontrowersji szczególnie wśród osób, które dopiero planują podchodzić do kursu na prawo jazdy, wzbudził przepis obligatoryjnego zakazu zawodowego kierowania pojazdami przez osiem miesięcy od dnia uzyskania uprawnień. Obejmuje to również zakaz podjęcia pracy oraz działalności gospodarczej związanej z jazdą samochodem czy innym pojazdem, na który zdobyło się prawo jazdy. Wielu licealistów oraz studentów dorabiających sobie m.in. jako dostawcy jedzenia, a posiadających uprawnienia od niedawna, będzie musiało pożegnać się z taką formą dodatkowego, płatnego zajęcia.

Zmiany uderzą również w bardziej doświadczonych kierowców. Regulacje prawne odnoszą się bowiem do każdego, kto nabędzie uprawnienia po 4 czerwca 2018 r., zarówno po raz pierwszy, jak i po ponownym egzaminie. Kierujący z dłuższym stażem za kółkiem, którzy stracili dokument np. za punkty, będą tym samym poddani identycznym obostrzeniom. O ile z dopasowaniem się do niższej prędkości na autostradach nie powinni mieć trudności, o tyle 8-miesięczna karencja od zawodowego kierowania dla wielu może okazać się przyczyną utraty pracy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Olka 15.10.2017 17:22
Bardzo dobrze , moze w koncu bedzie mniej wypadkow . Bo to co sie dzieje u nas na drogach to jest nie do pomyslenia.

ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama