Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Okiełznać stres

Rozmowa z dr. n. med. Markiem Daniłosio, specjalistą psychiatrą, psychoterapeutą
Okiełznać stres

Dlaczego się stresujemy?

– Organizm reaguje na nowe bodźce, sytuacje życiowe, zagrożenia, następuje mobilizacja sił życiowych do radzenia sobie w określonej sytuacji.

Od czego zależy fakt, że jedni stresują się bardziej, a inni  w takiej samej sytuacji w ogóle?

- Każdy z nas ma indywidualną strukturę psychiczną, nawet bliźnięta jednojajowe, które mają takie same geny, różnią się od siebie niektórymi cechami psychicznymi. Na odporność psychiczną mają wpływ: wrodzona wrażliwość, wychowanie i środowisko, w którym żyjemy, przebyte choroby i sytuacje stresowe. Głównymi przyczynami przewlekłego stresu są:

- w pracy: presja czasu, nadmiar obowiązków, perfekcjonizm, lęk przed bezrobociem;

- w rodzinie: konflikty, brak bliskich relacji, śmierć bliskich, rozwód, długotrwała nieobecność rodziców;

- sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia;

- poczucie braku wpływu na sytuację, lęk przed utratą kontroli, konflikty wewnętrzne, stawianie sobie zbyt wygórowanych wymagań;

- przeciążenie wytężoną pracą, nauką.  

Jakie negatywne dla zdrowia skutki może wywołać nadmierny i długotrwały stres?

Długotrwały stres jest zazwyczaj związany ze stałymi, przeciągającymi się w czasie zmartwieniami, często błahymi, ale licznymi problemami codziennego życia. Dochodzi wtedy do wyczerpania psychicznego (drażliwość, wybuchowość, zmiany nastroju, niepokój, poirytowanie, osłabienie, wyczerpanie, roztargnienie, trudności ze skupieniem i podejmowaniem decyzji) i fizycznego organizmu (napięcie, drżenie, bóle  mięśni; bóle głowy, karku i stawów; kłucie, ucisk w klatce piersiowej, łatwe męczenie się, problemy trawienne, wysypki skórne, spadek libido, częste infekcje i przeziębienia; wzrost poziomu glukozy i cholesterolu, nasilenie objawów przewlekłych chorób).

Co robić, aby ustrzec się problemów psychicznych spowodowanych stresem?

Trzeba starać się zmienić lub wyeliminować takie zachowania, które potęgują stres. Jeżeli mamy z tym trudności koniecznie należy skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej. Natomiast w sytuacji, gdy objawy stresu są zbyt nasilone, najlepszym wyjściem jest udanie się do specjalisty psychiatry.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama