Ocalić wieżę ciśnień

  • 12.09.2017, 09:33 (aktualizacja 12.09.2017 19:19)
  • AN
Ocalić wieżę ciśnień Wikimapia, autor szeki51
Radny Longin Bożeński martwi się, co stanie się z wieżą ciśnień, zlokalizowaną na terenie dawnego zespołu szpitala wojskowego. O obiekcie przypomniał władzom miasta podczas ostatniej komisji porządku publicznego i inwentaryzacji mienia komunalnego.

Temat pojawił się przy okazji omawiania projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu byłej składnicy wojskowej przy ul. Hrubieszowskiej, wraz z terenami przyległymi od strony południowej.

Dawna wieża ciśnień znajduje się na rogu ulic Księdza Ignacego Skorupki i Hrubieszowskiej.

- Proszę, aby ten obiekt został zachowany i aby nowy plan go chronił. To jedyna taka dawna infrastruktura wodociągowa w naszym mieście - tłumaczył uczestnikom komisji Longin Bożeński.

Radny otrzymał  od urzędników ratusza zapewnienie, że wieży nic się nie stanie. Jest ona objęta opieką konserwatora zabytków i wszelkie zmiany będą z nim konsultowane.

Wieża powstała najprawdopodobniej około roku 1892, kiedy budowano cały kompleks rosyjskiego szpitala garnizonowego. Ponieważ obiekt posiadał własną, całkowicie niezależną sieć wodociągową, wieża ciśnień była jednym z najważniejszych elementów tej sieci. Posiada też zbiornik o pojemności 5 tys. litrów. Obok wieży w przymurówce znajduje się pomieszczenie agregatu. Agregat prądotwórczy był zapasowym źródłem energii elektrycznej w wypadku braku napięcia z sieci państwowej. Zasilał w energię elektryczną cały kompleks wojskowy, w tym napędzał pompy wodne, które podawały wodę do zbiornika.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe