Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Ocalić wieżę ciśnień

Radny Longin Bożeński martwi się, co stanie się z wieżą ciśnień, zlokalizowaną na terenie dawnego zespołu szpitala wojskowego. O obiekcie przypomniał władzom miasta podczas ostatniej komisji porządku publicznego i inwentaryzacji mienia komunalnego.
Ocalić wieżę ciśnień

Autor: Wikimapia, autor szeki51

Temat pojawił się przy okazji omawiania projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu byłej składnicy wojskowej przy ul. Hrubieszowskiej, wraz z terenami przyległymi od strony południowej.

Dawna wieża ciśnień znajduje się na rogu ulic Księdza Ignacego Skorupki i Hrubieszowskiej.

- Proszę, aby ten obiekt został zachowany i aby nowy plan go chronił. To jedyna taka dawna infrastruktura wodociągowa w naszym mieście - tłumaczył uczestnikom komisji Longin Bożeński.

Radny otrzymał  od urzędników ratusza zapewnienie, że wieży nic się nie stanie. Jest ona objęta opieką konserwatora zabytków i wszelkie zmiany będą z nim konsultowane.

Wieża powstała najprawdopodobniej około roku 1892, kiedy budowano cały kompleks rosyjskiego szpitala garnizonowego. Ponieważ obiekt posiadał własną, całkowicie niezależną sieć wodociągową, wieża ciśnień była jednym z najważniejszych elementów tej sieci. Posiada też zbiornik o pojemności 5 tys. litrów. Obok wieży w przymurówce znajduje się pomieszczenie agregatu. Agregat prądotwórczy był zapasowym źródłem energii elektrycznej w wypadku braku napięcia z sieci państwowej. Zasilał w energię elektryczną cały kompleks wojskowy, w tym napędzał pompy wodne, które podawały wodę do zbiornika.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama