Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

7 rad, jak nauczyć dziecko zaufania do siebie

Inwestujemy pieniądze w edukację dziecka, jego ubrania, zabawki, jedzenie. Zainwestujmy równie dużo w rozwój emocjonalny. Jak nauczyć dziecko zaufania do siebie?
7 rad, jak nauczyć dziecko zaufania do siebie

1. Uważaj na słowa wypowiadane do dziecka

 Bądź świadomy, że w psychice dziecka zostają twoje słowa do niego wypowiedziane. Pamiętaj, żeby często chwalić nie tylko za dobrze wykonane zadanie, ale również za wysiłek, jaki wkłada w naukę czy codzienne czynności. Nie mów: "Następnym razem będzie lepiej", tylko: "Wiem, że naprawdę się postarałeś". Chwal nie tylko umiejętności dziecka, ale doceniaj to, że jest takie, jakie jest. "Nie lubisz w-f, nie jesteś dobra w sporcie, to jest w porządku. Pięknie tańczysz i rysujesz, bardzo mnie to cieszy". Odwołuj się do własnych ciepłych uczuć i humoru, aby pomóc dziecku uczyć się siebie i docenić, że jest wyjątkowe.

2. Staraj się być pozytywnym wzorem

 Jeśli jesteś zbyt surowy dla siebie i pesymistyczny albo masz wobec siebie nierealne oczekiwania, dziecko będzie cię naśladować. Bo od kogo ma się uczyć? Rozwijaj swoją samoocenę, to i dziecko na tym skorzysta.

 3. Dowiedz się, kim jest twoje dziecko

 Ważne jest, aby rodzice czuli, kim jest ich dziecko. Gdy tego zabraknie, wyrośnie ono bez własnego obrazu i nie będzie miało zaufania do siebie, a przy okazji do innych. Nie wmawiaj mu na przykład, że jest świetny z matematyki, bo marzysz, żeby syn został inżynierem, albo że ma talent do rysowania, bo chciałabyś, żeby był artystą, jeśli tak nie jest. Nie przekonuj córki, że jest przebojowa i samodzielna, kiedy ona właśnie nie radzi sobie z nieśmiałością. Ucz dziecko, żeby było z tym, co w nim jest w danym momencie. Przy kłopotach wspieraj, nie zaprzeczaj im.

4. Bądź czuły

 Nie ma lepszego sposobu na poczucie własnej wartości dziecka niż twoja miłość. Przytulaj, mów, że jesteś z niego dumny, że dziecko jest wspaniałe.

5. Dawaj pozytywne, dokładne informacje zwrotne

 Niech uczucia dziecka znajdują w tobie odzwierciedlenie. Dobrze, żeby były pozytywne. Jeśli widzisz, że dziecko uczy się, jak sobie radzić ze złością, nie mów: "Wpadasz w szał bez żadnej kontroli, jesteś niedobry", tylko: "Widzę, że jesteś zły na brata. Dobrze, że umiesz to okazać, miło by było, żebyś wyraził to bez krzyku i popychania." W ten sposób dajesz dziecku prawo do tego, że czuje złość i podsuwasz pomysły, co konstruktywnego może z nią zrobić.

6. Stwórz bezpieczny emocjonalnie dom

 Dzieci, które nie czują się bezpieczne w domu, są bardziej narażone na niską samoocenę. Dzieci, które rosną w środowisku, gdzie panuje emocjonalna walka albo rodzice nie mają nad swoimi emocjami kontroli, nie wiedzą, jak sobie radzić z uczuciami. Są zdezorientowane i przez to słabe psychicznie.

7. Pomóż dziecku angażować się uczuciowo w relacje z innymi

Zadbaj o to, żeby dziecko miało przyjaciół, żeby pomagało innym ludziom, brało udział w akcjach charytatywnych. To sprawi, że będzie miało o sobie pozytywne zdanie. Dobra samoocena dziecka to najlepsza obrona przed wyzwaniami świata.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama