7 rad, jak nauczyć dziecko zaufania do siebie

  • 4.09.2017, 11:25 (aktualizacja 10.10.2017 10:38)
  • Weronika Bielicka
7 rad, jak nauczyć dziecko zaufania do siebie
Inwestujemy pieniądze w edukację dziecka, jego ubrania, zabawki, jedzenie. Zainwestujmy równie dużo w rozwój emocjonalny. Jak nauczyć dziecko zaufania do siebie?

1. Uważaj na słowa wypowiadane do dziecka

 Bądź świadomy, że w psychice dziecka zostają twoje słowa do niego wypowiedziane. Pamiętaj, żeby często chwalić nie tylko za dobrze wykonane zadanie, ale również za wysiłek, jaki wkłada w naukę czy codzienne czynności. Nie mów: "Następnym razem będzie lepiej", tylko: "Wiem, że naprawdę się postarałeś". Chwal nie tylko umiejętności dziecka, ale doceniaj to, że jest takie, jakie jest. "Nie lubisz w-f, nie jesteś dobra w sporcie, to jest w porządku. Pięknie tańczysz i rysujesz, bardzo mnie to cieszy". Odwołuj się do własnych ciepłych uczuć i humoru, aby pomóc dziecku uczyć się siebie i docenić, że jest wyjątkowe.

2. Staraj się być pozytywnym wzorem

 Jeśli jesteś zbyt surowy dla siebie i pesymistyczny albo masz wobec siebie nierealne oczekiwania, dziecko będzie cię naśladować. Bo od kogo ma się uczyć? Rozwijaj swoją samoocenę, to i dziecko na tym skorzysta.

 3. Dowiedz się, kim jest twoje dziecko

 Ważne jest, aby rodzice czuli, kim jest ich dziecko. Gdy tego zabraknie, wyrośnie ono bez własnego obrazu i nie będzie miało zaufania do siebie, a przy okazji do innych. Nie wmawiaj mu na przykład, że jest świetny z matematyki, bo marzysz, żeby syn został inżynierem, albo że ma talent do rysowania, bo chciałabyś, żeby był artystą, jeśli tak nie jest. Nie przekonuj córki, że jest przebojowa i samodzielna, kiedy ona właśnie nie radzi sobie z nieśmiałością. Ucz dziecko, żeby było z tym, co w nim jest w danym momencie. Przy kłopotach wspieraj, nie zaprzeczaj im.

4. Bądź czuły

 Nie ma lepszego sposobu na poczucie własnej wartości dziecka niż twoja miłość. Przytulaj, mów, że jesteś z niego dumny, że dziecko jest wspaniałe.

5. Dawaj pozytywne, dokładne informacje zwrotne

 Niech uczucia dziecka znajdują w tobie odzwierciedlenie. Dobrze, żeby były pozytywne. Jeśli widzisz, że dziecko uczy się, jak sobie radzić ze złością, nie mów: "Wpadasz w szał bez żadnej kontroli, jesteś niedobry", tylko: "Widzę, że jesteś zły na brata. Dobrze, że umiesz to okazać, miło by było, żebyś wyraził to bez krzyku i popychania." W ten sposób dajesz dziecku prawo do tego, że czuje złość i podsuwasz pomysły, co konstruktywnego może z nią zrobić.

6. Stwórz bezpieczny emocjonalnie dom

 Dzieci, które nie czują się bezpieczne w domu, są bardziej narażone na niską samoocenę. Dzieci, które rosną w środowisku, gdzie panuje emocjonalna walka albo rodzice nie mają nad swoimi emocjami kontroli, nie wiedzą, jak sobie radzić z uczuciami. Są zdezorientowane i przez to słabe psychicznie.

7. Pomóż dziecku angażować się uczuciowo w relacje z innymi

Zadbaj o to, żeby dziecko miało przyjaciół, żeby pomagało innym ludziom, brało udział w akcjach charytatywnych. To sprawi, że będzie miało o sobie pozytywne zdanie. Dobra samoocena dziecka to najlepsza obrona przed wyzwaniami świata.

Weronika Bielicka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe