Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Bank Spółdzielczy

Partnerstwo lokalne na rzecz promocji mobilności zawodowej na lokalnym rynku pracy

Partnerstwo lokalne na rzecz promocji mobilności zawodowej na lokalnym rynku pracy
Mobilność zawodowa

 

„Partnerstwo lokalne na rzecz promocji mobilności zawodowej na lokalnym rynku pracy” jest inicjatywą Filii w Chełmie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Ma na celu wesprzeć osoby bezrobotne, korzystające z usług pomocy społecznej, w aktywizacji zawodowej. Jest dobrowolnym zobowiązaniem stron do podejmowania i realizowania inicjatyw na rzecz promocji mobilności zawodowej na lokalnym rynku pracy.

Już w 2015 roku, w ramach poradnictwa zawodowego, doradcy zawodowi Filii WUP w Chełmie, prowadzili zajęcia warsztatowe dla podopiecznych GOPS w Rejowcu Osadzie – mówi Pani Małgorzata Sokół Dyrektor WUP w Lublinie. To nasunęło pomysł, aby podobną współpracę nawiązać z chełmskimi instytucjami działającymi na rzecz grup defaworyzowanych na rynku pracy. Jesienią 2016 roku, wystąpiliśmy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmie z propozycją aktywizacji zawodowej podopiecznych pomocy społecznej – dodaje Dyrektor Sokół. Współpraca pomiędzy Filią WUP w Chełmie, a ośrodkami pomocy społecznej stała się regularna i zaczęła przynosić dobre efekty.

Postanowiliśmy poszerzyć współpracę o inne chełmskie instytucje rynku pracy: Powiatowy Urząd Pracy, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP. Są to instytucje znające sytuację na lokalnym rynku pracy, orientujące się w potrzebach osób defaworyzowanych. Aby dotrzeć do szerszego kręgu osób zaproponowaliśmy również współpracę organizacjom pozarządowym: Centrum Integracji Społecznej, Stowarzyszeniu Ośrodek Wspierania Rodziny oraz Stowarzyszeniu Wspierania Aktywizacji Społecznej STELLA. Następnym krokiem była propozycja sformalizowania poprzez podpisanie dokumentu partnerstwa.

Podpisane w dniu 29.08.2017r. „Partnerstwo lokalne na rzecz promocji mobilności zawodowej na lokalnym rynku pracy” znakomicie wpisuje się w Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia, na 2017 rok. Tegoroczna edycja tego dokumentu nosi nazwę „Mobilność na rynku pracy”. W ww. dokumencie podkreśla się znaczenie mobilności zawodowej rozumianej nie tylko jako gotowość do poszukiwania pracy poza miejscem zamieszkania, ale także jako gotowość do zmiany zawodu, doskonalenie swoich umiejętności, poszerzanie kwalifikacji w celu uzyskania zatrudnienia - dodaje Dyrektor Sokół.

Pragnę podkreślić, że Partnerstwo jest otwarte, to znaczy, że wciąż jest miejsce dla nowych instytucji czy organizacji zainteresowanych działaniem i wciąż można przystępować do Partnerstwa. – mówi na koniec Dyrektor Sokół.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama