Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Bank Spółdzielczy

Wesele w bibliotece

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę, 2 września br. Tego dnia dramat czytany będzie m.in. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.
Wesele w bibliotece

Autor: Sztuka Wyspiańskiego w interpretacji filmowej Andrzeja Wajdy

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Tekst będzie czytany w Chełmskiej Bibliotece Publicznej od godz. 11 do 15.

- Chcielibyśmy, aby w tę akcję włączyli się nie tylko pracownicy biblioteki i chełmskie VIP-y, ale również czytelnicy. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej książnicy w sobotę i do wspólnego czytania tego niezwykłego dramatu Wyspiańskiego - zachęca Robert Chełmicki, dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej.

Czytanie "Wesela" odbywać się będzie w odpowiedniej scenerii. Jak zdradził nam dyrektor placówki, każdy kto przyjdzie tego dnia do biblioteki, poczuje się jak na wiejskiej, weselnej zabawie. Nie zabraknie także okazałego tortu. Jednak tego, kto wcieli się w role nowożeńców, Chełmicki zdradzić nie chciał.

- Prawdopodobnie będą to pracownicy biblioteki. Mam już swoje typy - powiedział jedynie z zastrzeżeniem, że cała reszta to niespodzianka.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.

"Wesele" to chyba najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie dramat został opublikowany po raz pierwszy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama