Rozpuszczalniki organiczne – 3 rzeczy, które warto wiedzieć

  • 28.08.2017, 08:35
  • artykuł sponsorowany
Rozpuszczalniki organiczne – 3 rzeczy, które warto wiedzieć
Sprzątanie – czynność którą część z nas bardzo lubi, a dla innych jest ona prawdziwą zmorą. Nie zawsze jednak wiemy, że w przypadku sprzątania, wykorzystujemy rozpuszczalniki organiczne. Chemia gospodarcza, to przecież w dużej mierze substancje, które pomagają nam w codziennym życiu utrzymać czystość, z których regularnie korzystamy.

Czy rozpuszczalniki organiczne są niebezpieczne?

Tłusty blat, plamy po winie czy kawie – któż z nas nie borykał się z tego rodzaju problemami. I czym się pozbywamy takich zabrudzeń? No środkiem chemicznym. A w jego składzie – oczywiście rozpuszczalnik organiczny. Jeśli zatem, stosujemy tego rodzaju substancje codziennie, w żaden sposób nie może być ona szkodliwa dla naszego zdrowia czy życia. Przede wszystkim z jednego prostego względu – gdyby faktycznie taka była, to nie zostałaby ona w ogóle dopuszczona do sprzedaży. Rozpuszczalniki organiczne dystrybuuje w Polsce m.in. Overlack. Na etykiecie produktu, który zawiera taki rozpuszczalnik, pojawia się jednak informacja dotyczące tego, do jakich celów może zostać przeznaczony. Czyszczenie tłustych powierzchni, czy powierzchni, które są mocno zabrudzone bądź zaczynają się pokrywać rdzą – oto właściwe zastosowanie rozpuszczalników organicznych.

A jeśli mam nadwrażliwą skórę?

Zdarza się, że nasza skóra może źle reagować na styczność z substancjami chemicznymi, których używamy do czyszczenia zabrudzonych powierzchni. To całkiem normalne, jednakże na ten temat, także pojawiają się informacje na etykiecie konkretnego produktu. Osoby, które mają bardzo wrażliwą skórę, ze skłonnościami do alergii, powinny używać w trakcie korzystania z tego typu środków chemicznych, rękawiczek. Wówczas, nie ma możliwości, aby substancja chemiczna zaszkodziła nam w jakikolwiek sposób. Zwykłe, wykonane z lateksu czy innego rodzaju gumy, rękawiczki, są wystarczającym zabezpieczeniem przed występowaniem reakcji alergicznych, w szczególności, jeśli chodzi o nasze dłonie.

Czy rozpuszczalniki są zawarte tylko w środkach czyszczących?

Odpowiedź na to pytanie jest dwojaka – i tak i nie. Zależy, co dokładnie rozumiemy pod pojęciem substancji czyszczącej. Za taką, może też zostać uznany np. aceton, który powszechnie wykorzystywany przy produkcji zmywacza do paznokci. Kobiety, które malują paznokcie, zmywacza używają stosunkowo często. Oczywiście aceton zawarty w zmywaczu do paznokci, ma odpowiednie stężenie, a często jest też tak, że sam zmywacz do paznokci wzbogacany jest o różnego rodzaju roztwory z witamin i minerałów, np. takich, które wzmacniają płytkę paznokcia. To także rodzaj zastosowania rozpuszczalnika chemicznego i w zasadzie – także czyści on powierzchnię. Tyle, że nie z brudu, a lakieru.

Rozpuszczalniki organiczne, mają zatem bardzo szerokie zastosowanie i w żaden sposób nie mogą nam zaszkodzić, o ile tylko używamy ich zgodnie z przeznaczeniem. Wszak zasada, mówiąca o tym, że wszystko jest dla ludzi, nie została wymyślona bez podstawy.

 

artykuł sponsorowany
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe