Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Dom Twoich marzeń

Decydując się na budowę nowego domu musimy zdawać sobie sprawę z mnóstwa spraw formalnych, które trzeba załatwić jeszcze przed przystąpieniem do budowy. W załatwieniu formalności pomagają biura projektowe. Dobre biuro przeprowadzi za nas całą procedurę – od projektu do końcowego odbioru budynku mieszkalnego. Na co trzeba się przygotować?
Dom Twoich marzeń

Formalności załatwiane w urzędach

Przed przystąpieniem do budowy trzeba załatwić wszelkie sprawy urzędowe. Jeśli jesteśmy właścicielami działki, pierwsze kroki powinniśmy skierować do właściwego Urzędu Gminy i tam wystąpić o wypis z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Już na tym etapie otrzymujemy wsparcie od biura projektowego. - Wypełnieniem formularza i złożeniem go do właściwego urzędu zajmuje się doradca z biura projektowego. Dla nas to rutynowa czynność, a dla klienta oszczędność czasu – tłumaczy Grzegorz Nafalski ze studia projektowego NAFF. Na decyzję o warunkach zabudowy trzeba czekać nawet do trzech miesięcy. Następnym krokiem jest zamówienie mapy do celów projektowych u geodety.

Kolejny etap to złożenie wniosków o wydanie warunków podłączenia działki do mediów (woda, prąd, gaz, ścieki). Jest to bardzo praco- i czasochłonne. Uzbrojeni w plan zagospodarowania lub decyzję o warunkach zabudowy, mapę geodezyjną i warunki podłączenia działki do mediów możemy przystąpić do projektowania domu.

Projekt gotowy czy indywidualny?

- Przed przystąpieniem do załatwiania formalności w urzędach oglądamy działkę, na której ma stanąć dom. - tłumaczy Nafalski. Na podstawie dokumentów z urzędów doradca podpowiada jaki projekt domu będzie najlepszy: parterowy, piętrowy, czy np. z poddaszem użytkowym. Ustala też położenie budynku na działce. Na tym etapie możemy też zdecydować czy garaż będzie w bryle domu czy samodzielny. Klient może wybrać typowy projekt domu i dostosować go do własnych potrzeb lub zdecydować się na projekt indywidualny. W przypadku projektu indywidualnego mamy pewność, że na osiedlu, na którym się wybudujemy nie będzie drugiego takiego samego domu. Mamy też większą dowolność w wyborze powierzchni i rozmieszczenia pomieszczeń.

Po ustaleniu wszelkich danych na temat projektu biuro może przystąpić do jego sporządzenia. Na tym etapie wykonawca projektu konsultuje się z właścicielami mediów w sprawie uzgodnienia przyłączy, a także - jeśli do działki nie ma dojazdu - uwzględnia wykonanie dojazdu w projekcie.

Od projektu do gotowego domu

Gotowy projekt sporządzany jest w 4 egzemplarzach. - Wszystkie egzemplarze przedkłada się do sprawdzenia do odpowiedniego Wydziału Budownictwa. Teraz pozostaje tylko czekać na wydanie pozwolenia na budowę - mówi Nafalski. Wydanie decyzji może trwać nawet 65 dni. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji można przystąpić do szukania ekipy budowlanej. Należy również zatrudnić kierownika budowy. Doradcy z biura projektowego posiadają sieć kontaktów i mogą polecić sprawdzone ekipy. Kierownik budowy zgłasza rozpoczęcie robót w Nadzorze Budowlanym i nadzoruje prace budowlane od początku budowy aż do odbioru budynku.

Droga do wymarzonego domu nie jest prosta, ale jeśli oddamy się pod opiekę dobrego biura projektowego przejdziemy bez problemów przez wszystkie etapy i będziemy mogli cieszyć się wymarzonym domem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama