Papierosowy gang stanie przed sądem

  • 17.07.2017, 09:57 (aktualizacja 19.07.2017 20:25)
  • (apm)
Papierosowy gang stanie przed sądem
Funkcjonariusze z wydziału operacyjno–śledczego NOSG w Chełmie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie, zakończyli śledztwo przeciwko członkom międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją papierosów.

Pod koniec czerwca akta sprawy trafiły do Sądu Okręgowego w Lublinie. W toku prowadzonego przez ponad półtora roku śledztwa funkcjonariusze ustalili, iż w okresie od listopada 2014 roku do października 2015 roku na terenie Polski działała zorganizowana międzynarodowa grupa przestępcza. W jej skład wchodzili obywatele Polski, Ukrainy oraz Rumunii.

- Ich przestępcza działalność polegała na nielegalnym wytwarzaniu papierosów oraz oznaczaniu podrobionymi znakami towarowymi w celu wprowadzenia ich do obrotu handlowego – informuje ppor. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta NOSG w Chełmie.

Czytaj też: Uratował kajakarzy przed śmiercią

Do pierwszych zatrzymań doszło jesienią 2015 roku w miejscowości Motoga koło Puław, gdzie funkcjonariusze straży granicznej, wspólnie z funkcjonariuszami CBŚ Policji w Katowicach i funkcjonariuszami Urzędu Celnego–Skarbowego w Zamościu, na gorącym uczynku, podczas nielegalnej produkcji papierosów zatrzymali 10 osób: obywateli Polski i Ukrainy. Na miejscu zabezpieczono także ponad 11 ton tytoniu przygotowanego do wyrobu papierosów, kompletną i gotową linię do ich produkcji oraz wyprodukowane już papierosy.

- Kolejne zatrzymania miały miejsce w kwietniu br., po wielu miesiącach prowadzonego śledztwa. Czynności śledcze doprowadziły do ustalenia osób, które odgrywały kierowniczą rolę w grupie przestępczej. Robiły to w sposób zakamuflowany, zachowując całkowitą anonimowość. Pomimo tego śledczy ustalili tzw. modus operandi grupy, a zgromadzony materiał procesowy pozwolił objąć zarzutami 13 osób, którym zarzucono m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalną produkcję papierosów, podrabianie znaków towarowych oraz fałszowanie dokumentów. Dodatkowo 2 osobom przypisano rolę kierowniczą w opisanej działalności przestępczej – dodaje Sienicki.

Jak wyliczono, działalność grupy naraziła Skarb Państwa na straty z tytułu podatku akcyzowego w kwocie prawie 8,5 mln zł.

- Skierowanie aktu oskarżenia do sądu, nie kończy zainteresowania tą sprawą przez śledczych z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – mówi rzecznik.

 

(apm)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe