Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Seniorzy w projekcie

Grupa seniorów od kilku miesięcy aktywnie spędza czas przy Stowarzyszeniu Activitas w ramach projektu "SADownia Trzeciego Wieku". Pomysł uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Seniorzy w projekcie

Projekt jest wyjątkowy, bo nie opiera się wyłącznie na zwiększaniu kompetencji i wiedzy wśród osób po 60. roku życia, ale także posiada walory integracyjne i odpowiada na indywidualne potrzeby. W ramach niego prowadzone są wykłady dla słuchaczy, warsztaty z innowacyjnych metod zapamiętywania, kojarzenia, wspomnień oraz poruszania się w świecie technologii. Znalazło się także miejsce na wspólne wyjazdy, zajęcia plenerowe i integracyjne.

Pod koniec czerwca w Starym Gaju pod Nałęczowem odbyło się pierwsze spotkanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które uczestniczą w projekcie. Do "Sadowni" – tak nazywa się piękny ośrodek lidera projektu – zjechało się ponad 150 osób. Wśród gości pojawił się także Stanisław Derehajło – doradca ministra nauki.

- To była niesamowita okazja do zaprezentowania się naszych seniorów przed publiką z całego województwa – mówi Kamil Błaszczuk, prezes stowarzyszenia. – Seniorzy z Chełma zdecydowanie wyróżniali się na tle innych. Przygotowali wspaniały występ chóru i śpiewem promowali nasze miasto. Opinie naprawdę były niezwykle pozytywne. Ten projekt to duża szansa dla takich osób, bo daje im możliwość rozwijania swoich zainteresowań i integrację z rówieśnikami. Jednocześnie tworzy szanse na pozyskiwanie nowej wiedzy o współczesnym świecie – dodaje.

Za seniorami pierwsza połowa roku, ale znacznie większa część programu dopiero przed nimi. Znalazły się w nim wykłady z zabezpieczania się przed wyłudzeniami, spotkanie z prawnikiem, lekcja pierwszej pomocy medycznej, zajęcia plenerowe po Chełmie, a nawet wyjazd do Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie.

- Wielu seniorów nie może pozwolić sobie na taki wyjazd. Głównie z powodów ekonomicznych – mówi Błaszczuk. – Wiemy, że polskie emerytury nie są jeszcze na poziomie innych zachodnich krajów Unii Europejskiej, a wydatki na zdrowie czy tzw. "życie" stale rosną. Dlatego takie projekty są jedyną szansą do odwiedzenia ciekawych miejsc i zrozumienia dzisiejszej techniki – podsumowuje.

"SADownia Trzeciego Wieku" ma potrwać do końca tego roku. Jednak już teraz pojawiają się głosy, że jest szansa na jego powtórzenie w przyszłych latach.

Projekt jest realizowany w Chełmie dzięki wsparciu poseł Beaty Mazurek oraz doradcy ministra zdrowia Jakuba Banaszka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama