Włodawa: Zaprojektowali centrum miasta

  • 10.07.2017, 10:21 (aktualizacja 14.07.2017 09:52)
  • TS
Włodawa: Zaprojektowali centrum miasta
W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego we Włodawie można oglądać projekty promujące walory historyczno-turystyczne miasta. Przygotowali je studenci z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Burmistrz zapewnia, że niektóre propozycje zostaną wykorzystane w procesie rewitalizacji.

Młodzi architekci po raz pierwszy odwiedzili Włodawę w marcu tego roku. Zwiedzali miasto i gromadzili materiały, które wykorzystali w trakcie prac projektowych. W fazie wstępnej studenci zapoznali się z uwarunkowaniami przestrzennymi występującymi w regionie, a w szczególności w powiecie włodawskim. Następnie analizowali strukturę funkcjonalno-przestrzenną miasta, głównego ośrodka powiatowego, a w dalszym etapie wybrany fragment historycznego centrum Włodawy. Z uwagi na ograniczony czas (semestr) oraz dość szeroki zakres problematyki, w części projektowej skoncentrowano się na trzech wybranych obszarach: rejonie czworoboku, cerkwi i kaflarni. 

Poszczególne zespoły projektowe tworzyły program funkcjonalny dla wybranego obszaru, tak by współgrał on z pomysłami kolegów w danej grupie zajęciowej. Propozycje projektowe integrowano na zbiorczej makiecie. Przed kilkoma dniami studenci mieli okazję do przedstawienia swoich pomysłów władzom i mieszkańcom Włodawy.

- Studenci Politechniki Lubelskiej wykonali dla nas kawał dobrej roboty. Gdyby nie współpraca z uczelnią, za te projekty (koncepcje) musielibyśmy zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych – mówi burmistrz Wiesław Muszyński. - Wszystkie prace są bardzo interesujące i ukazują świeże spojrzenie architektów na nasze miasto. Oczywiście ze względu na ograniczenia finansowe nie uda się ich zrealizować w całości. Niemniej jednak pewne rozwiązania z pewnością wykorzystamy w procesie rewitalizacji – dodaje burmistrz.

Efekt pracy studentów otrzymał również pozytywne opinie ze strony władz uczelni.

- Spotkanie z władzami i mieszkańcami Włodawy było dla naszych studentów bardzo ważnym i owocnym doświadczeniem. Dzięki niemu mogli poznać opinię najbardziej zainteresowanych osób na temat przygotowanych przez siebie projektów. Jestem przekonany, że w przyszłości będzie ono procentować – mówi dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, dziekan do spraw studenckich Politechniki Lubelskiej.

 

 

TS

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe