Dla kogo psychoterapia?

  • 5.07.2017, 12:33 (aktualizacja 28.07.2017 16:14)
  • Dorota Mądral
Dla kogo psychoterapia?

Rozmowa z Karolem Białkowskim, certyfikowanym psychoterapeutą


- Do kogo adresowana jest psychoterapia?

- Dla każdego, kto chce lepiej poznać siebie, ale wiele osób nie do końca tego chce. Każdy z nas ma jakieś "mechanizmy obronne", w psychoterapii Gestalt nazywane "mechanizmami unikania kontaktu". W dzieciństwie pozwalały nam poradzić sobie z trudnymi wydarzeniami, relacjami w rodzinie, czy odcinały nas od przeżywania uczuć. Problem w tym, że gdy korzystamy z nich jako dorośli, zaburzają nam sposób postrzegania rzeczywistych relacji, ludzi i siebie.

 

- Jak psychoterapia może pomóc?

- Psychoterapeuta jest osobą przygotowaną do prowadzenia psychoterapii, a psychoterapia jest wyjątkową relacją. Dzięki relacji psychoterapeutycznej klient poszerza świadomość siebie, często poprzez uświadomienie sobie zablokowanych uczuć, czy zachowań z dzieciństwa. Ważna jest w tym relacja pomiędzy klientem a psychoterapeutą. Wyznania klienta przyjęte przez empatycznego terapeutę bez ocen z pełną akceptacją uwalniają osoby od wielkiego ciężaru i zmniejszą cierpienie.

- Jak przebiega sesja psychoterapii?

- Psychoterapia to spotkanie. Pracuję w nurcie humanistycznym, w którym klient jest ekspertem od samego siebie. Dlatego używam sława "klient", a nie "pacjent", bo dla mnie nasze spotkanie jest na równi, nie jestem wszechwiedzącym ekspertem. Wspieram i współtworzę relację, w której osoba cierpiąca może poczuć siebie. Pomagam poczuć emocje, skontaktować się z "wewnętrznym dzieckiem", zrozumieć, jakie uczucia były zablokowane w dzieciństwie i jak te "sposoby blokowania" utrudniają spontaniczne bycie sobą teraz. Przeważnie jest to rozmowa, ale korzystam również z aktywnych form, takich jak eksperyment, psychodrama, arteterapia czy praca ze snem. Osobiście staram się, by w proces uświadamiania angażować "całego klienta" tj, jego wyobraźnię, kreatywność, ciało – ruch, uczucia, a nie tylko myślenie i analizowanie...

- Z jakimi problemami zgłaszają się do Pana klienci?

- Pracuję z dorosłymi, młodzieżą oraz parami. Można więc powiedzieć, że są to różne obszary pomocy. Zgłaszają się osoby świadome, że coś z przeszłości im ciąży np. nieprzeżyta w pełni żałoba, trauma. Są też tacy, którzy mają "objawy" lub "diagnozę" i zgłaszają się do mnie z polecenia psychiatry, psychologa, rodziny lub "poczuli, że coś się z nimi dzieje". Pary chcą poprawić jakość swojego związku, bo "coś się między nimi popsuło". Zgłaszają się również osoby w kryzysie, po stracie, w trakcie rozwodu, po wypadkach, leczące się psychiatrycznie. Mam też doświadczenie w pracy na oddziale psychiatrycznym z osobami chorymi na depresję, po próbach samobójczych, z diagnozą zaburzenia osobowości. Osoby, które zgłaszają się na terapię, by lepiej poznać siebie albo "dowiedzieć się dlaczego mam depresję, przecież nic takiego się nie stało".

- Czym kierować się przy wyborze psychoterapeuty?

- Warto poszukać, poczytać informacje o danej osobie, czy ma certyfikat, jakie ma doświadczenie zawodowe, czy jest to psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta, bo są to rożne zawody. Psychoterapię prowadzić może tylko psychoterapeuta. Warto też zadać sobie pytanie: czy łatwiej będzie mi rozmawiać o swoich problemach z kobietą czy mężczyzną?

DOR

 

Dorota Mądral
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe