Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Chełm: Po 250 tysięcy na osiedle

Trwa przyjmowanie wniosków do budżetu obywatelskiego. Termin upływa 14 lipca. Już wiadomo, że część z propozycji nie przeszła weryfikacji z przyczyn formalnych.
Chełm: Po 250 tysięcy na osiedle

- Ocena formalna dotyczy np. sprawdzenia, czy wnioskodawca jest uprawniony do złożenia propozycji oraz czy wniosek jest wypełniony prawidłowo. Natomiast ocena merytoryczna dotyczyć będzie analizy, czy zadanie spełniała warunki np. zgodności z przepisami, planem zagospodarowania przestrzennego, możliwości realizacji w jednym roku budżetowym czy też mieści się w kwocie przewidzianej na dane osiedle, czyli 250 tysięcy złotych – wyjaśnia Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta miasta Chełm.

Wśród złożonych do tej pory wniosków, jak przyznają urzędnicy, są takie, które zostały już odrzucone z przyczyn formalnych lub zwrócone wnioskodawcy do poprawy.

- Najczęstszymi błędami są: zgłoszenie propozycji niedotyczącej osiedla wnioskodawcy, wpisanie przedsięwzięcia, które nie jest inwestycją lub nawet brak nazwy zadania, której ma dotyczyć zgłoszenie. Są przypadki, gdy wnioskodawca pisze np. o potrzebie przebudowy chodnika, ale nie podaje na jakiej ulicy – dodaje Kurczewicz.

Choć jest to niewielki odsetek wszystkich zgłoszeń, urzędnicy liczą, że wnioskodawcy uzupełnią brakujące informacje, by ich zgłoszenie mogło trafić do oceny merytorycznej, a później na listę do głosowania. W przypadku odrzucenia propozycji ze względu na zamieszkanie wnioskodawcy w innym rejonie miasta, zachęcają, by swoim pomysłem zainteresować znajomych, którzy będą już mogli taki wniosek złożyć.

Zobacz też: Tomek zginął 100 metrów od domu

Znane są statystyki dotyczące osób składających wnioski. Do tej pory do urzędu wpłynęło 39 formularzy elektronicznych i pięć w formie papierowej. Wśród zgłaszających 61 proc. stanowią mężczyźni, a 39 proc. kobiety. Największą popularnością chełmski budżet obywatelski cieszy się wśród osób w przedziale wiekowym 26-35 lat (36 proc. złożonych wniosków). Na drugim miejscu są mieszkańcy w wieku 50-59 lat (29 proc. złożonych wniosków). Mniejszą aktywność wykazują osoby po 60. roku życia (11 proc. złożonych wniosków). To jednak i tak lepiej niż mieszkańcy Chełma mający od 16 do 25 lat. Od tej grupy wiekowej nie wpłynęła dotąd żadna propozycja do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.

W tym roku nie ma jeszcze przypadków dublowania zadań. W poprzednich edycjach identyczny wniosek składało nawet po kilkadziesiąt osób. Jak podkreślają urzędnicy, to czy na daną inwestycję wpłynie jedno zgłoszenie, czy sto, nie ma tak naprawdę znaczenia, bo na liście do głosowania i tak pojawi się tylko jedna pozycja dotycząca konkretnej inwestycji.

Na złożenie wniosku w ramach budżetu obywatelskiego mamy jeszcze kilka tygodni. Przyjmowanie zgłoszeń, zarówno papierowych, jak i elektronicznie przez stronę www.chelm.budzet-obywatelski.org, trwa do 14 lipca.

Od 1 czerwca chełmski magistrat przyjmuje od mieszkańców propozycje zadań, które zostaną poddane pod głosowanie. To właśnie od wyniku głosowania zależeć będzie, które z wniosków doczekają się realizacji już w przyszłym roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama