Chełm: 360 budek dla jerzyków

  • 16.06.2017, 10:50 (aktualizacja 04.07.2017 15:03)
  • AN
Chełm: 360 budek dla jerzyków wikipedia
Stowarzyszenie WeRwA zawiesiło na blokach Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej 360 budek lęgowych dla jerzyków. Zarząd spółdzielni wyraził na to zgodę, ale postawił kilka warunków. A to już nie w smak organizacji pozarządowej.

Członkowie stowarzyszenia są rozczarowani postawą zarządu Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który po kilku tygodniach konsultacji i ustaleń wydał zgodę na zawieszenie budek dla jerzyków, jednak nałożył na stowarzyszenie wiele obowiązków.

- Są to m.in. konserwacja i naprawa budek, stałe monitorowanie ich stanu technicznego oraz składanie zarządowi relacji z ich przeglądów nie rzadziej niż raz na trzy lata. Stowarzyszenie ma także ponosić wszelkie koszty związane z montażem, demontażem i użytkowaniem budek - wylicza oburzony Grzegorz Gorczyca.

 Zarząd chełmskiej spółdzielni nie widzi w tym nic złego. Od lat angażuje się w akcję promującą zasiedlanie jerzyków w naszym mieście na podobnych zasadach.

- W poprzednich latach spółdzielnia wpierała pożyteczną inicjatywę montażu budek lęgowych dla jerzyków, współpracując ze stowarzyszeniem Lokalna Akcja Na Rzecz Środowiska Ziemi Chełmskiej. Określaliśmy w ten sam sposób, jak obecnie, warunki montażu oraz przeglądów stanu technicznego budek, które zostały zamontowane i nie spotkaliśmy się z żadnymi zastrzeżeniami - wyjaśnia wiceprezes ChSM Maciej Cieślak. - Jesteśmy niemile zaskoczeni postawą pana Gorczycy. Wykazując w dalszym ciągu zrozumienie dla takich działań, wyraziliśmy zgodę na montaż budek lęgowych na 32 budynkach mieszkalnych i oczywistą sprawą było podanie warunków ich montażu i konserwacji. Budki stanowią własność Stowarzyszenia WeRwA i w związku z tym właściciel jest zobowiązany do odpowiedniego montażu, a także utrzymywania ich we właściwym stanie technicznym, również ze względów bezpieczeństwa mieszkańców.

Teraz czytane: Posadź drzewo w parku międzyosiedlowym!

Warunki, jakie postawiła spółdzielnia, to m.in. odpowiedni sposób montażu, uzależniony od konstrukcji i materiału, z którego wykonana jest elewacja budynku oraz grubości istniejącego docieplenia budynku.

- Pozostałe wytyczne dotyczą montażu budek na ścianach bez otworów okiennych oraz przeglądu stanu technicznego budek w okresie nie rzadszym niż raz na trzy lata i w razie potrzeby ich konserwacji - wyjaśnia Cieślak.

- To trochę tak, jakbym przyjął od kogoś w prezencie samochód, a później jeszcze domagał się od darczyńcy pieniędzy na paliwo, naprawy i wszelkie inne koszty. Na szczęście spółdzielnia nie wyznaczyła czynszu za budki. Jak widać za komfort mieszkańców ChSM-u, według zarządu, powinni płacić inni, nie spółdzielnia - denerwuje się Gorczyca.

Jerzyki zwyczajne są ptakami objętymi ścisłą ochroną gatunkową. Są bardzo pożyteczne i nie sprawiają żadnego kłopotu w przestrzeni miejskiej, są ciche i nie brudzą. Ich głównym pożywieniem są komary, których potrafią zjeść nawet kilka tysięcy na dobę. W miastach, w których zawieszono takie budki, znacznie zmniejszyła się liczba uciążliwych komarów i poprawił komfort życia mieszkańców.

Zakup i zawieszenie budek przez stowarzyszenie Werwa sfinansowało miasto w ramach projektu "Chełm przyjazny ptakom".

AN
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

miejski
miejski 17.07.2017, 14:43
no dobra. jak budka spadnie na mój samochód pod blokiem, to kto zapłaci?

Pozostałe