Apteka tylko dla aptekarza?

  • 24.05.2017, 07:55 (aktualizacja 25.05.2017 09:30)
  • MP
Apteka tylko dla aptekarza?
W ostatnim czasie wiele kontrowersji wśród właścicieli aptek oraz pacjentów wywołała nowelizacja ustawy prawa farmaceutycznego. Tzw. "apteka dla aptekarza" zakłada, że aptekę, również w Chełmie, będzie mógł otworzyć wyłącznie farmaceuta.

Nowelizacja przewiduje, że wyłącznie farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu (a także spółka jawna lub partnerska) będzie mógł uzyskać prawo na prowadzenie apteki. Co więcej, zezwolenie otrzyma tylko wtedy, gdy odległość danej apteki od innej (czynnie działającej) będzie wynosiła min. 0,5 km, i będzie przypadało na nią przynajmniej 3000 mieszkańców.

Wśród mieszkańców powiatu chełmskiego, których pytaliśmy o takie rozwiązanie, pojawiły się wątpliwości. Boją się przede wszystkim, że spowoduje to zamknięcie wielu aptek, które nie należą do farmaceutów, a co za tym idzie - zmniejszenie konkurencji i wzrost ceny wielu leków.

- Idąc tym tokiem rozumowania i nowelizowania prawa, każdy zakład i firmę powinna prowadzić wyłącznie osoba mająca wykształcenie w danych kierunku - mówi pan Andrzej. - Przecież to absurd. Czym się różni prowadzeniem apteki przez farmaceutę od prowadzenia przez kogoś innego? Jak zawsze, poszkodowani są wyłącznie pacjenci.

- Ceny leków i tak już są wysokie, nic nie wskazuje żeby spadły - dodaje pani Irena. - Przy takiej zmianie prawa, pójdą w górę do tego stopnia, że emerytury nie starczy, żeby wyleczyć się ze zwykłego przeziębienia - mówi z ironią.

Jak zapewniają przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej, ustawa jest zgodna zarówno z konstytucją, jak i prawem Unii Europejskiej. Uspokajają również, że obecnie działające apteki, wciąż będą istniały.

- Uważam, że ten pomysł wymaga dopracowania - mówi nam jeden z farmaceutów, chcący zachować anonimowość. - Kierując się dobrej naszej branży, oczywiście nowelizacja wiele ułatwia, ale kierując się dobrem chorych - a oni są tu najważniejsi - dostęp do wielu potrzebnych leków może być naprawdę utrudniony. Jeżeli liczba aptek rzeczywiście się zmniejszy, ucierpią nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim pacjenci.

Czytaj też: Co przyspiesza starzenie się?

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Adam K.
Adam K. 26.05.2017, 06:52
Kolejna bzdurna i godząca w prawa człowieka ustawa. Mam nadzieję, że nie wejdzie w życie
ewka
ewka 25.05.2017, 17:14
słów nie mam żeby bez wulgaryzmów to skomentować. a rząd myślał żeby wprowadzić stanowiska w urzedach tylko dla osób mającydch do tego kompetencje, a nie znajomych?

Pozostałe