Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Noc Muzeów w Krasnymstawie z archiwalnymi filmami (video)

Prawdziwa gratka trafiła się uczestnikom tegorocznej Nocy Muzeów w Krasnymstawie. Mieli okazję obejrzenia filmów z zabytkowego projektora. Z taśm szpulowych na ekran popłynęły sceny z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.
Noc Muzeów w Krasnymstawie z archiwalnymi filmami (video)

Organizatorzy obiecywali niespodziankę i aby sprawdzić, co to za niespodzianka, trzeba było zejść prawie do podziemi. Wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć archiwalne nagrania filmowe, które nie były prezentowane od kilkudziesięciu lat.

- Ja sam miałem okazję obejrzeć je pierwszy raz. Materiały pochodzą głównie z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Część z nich dotyczy wydarzeń w mieście, m.in. krótki film z prac na obecnej ul. Matysiaka, gdzie kładziono rury kanalizacyjne i przeprowadzano głębokie wykopy. Udział w nadzorze prac brał także Zygmunt Tokarzewski, pierwszy dyrektor Muzeum Regionalnego - opowiada dyrektor muzeum Artur Capała.

Zobaczcie video:

noc_muzeow_krasnystaw_2017.mp4

Z nagrań wynika, że podczas tych wykopów znaleziono bardzo ciekawe naczynia gliniane. Wśród filmów znajduje się również relacja z balu karnawałowego w miejscu dzisiejszego KDK. Pracownicy Muzeum Regionalnego przymierzają się do zdigitalizowania nagrań oraz bezpłatnego udostępnienia ich w internecie.

- Aby zrobić ukłon w kierunku fanów, nie wykluczamy również organizacji kolejnych projekcji i pokazów - dodaje Capała.

W programie tegorocznej Nocy Muzeów był m.in. występ Kwartetu Dętego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie w refektarzu placówki oraz koncert zespołu rockowego RDZA na dziedzińcu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład archeolog Elżbiety Sobczuk, która opowiadała o faktach i mitach dotyczących badań archeologicznych w rejonie ulic: Mostowa, Czysta, Kościuszki i Zamkowa latach 2012 -2013. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się w tym miejscu planowana od kilku lat inwestycja Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali wykładu oraz zadawali szczegółowe pytania dotyczące niezbadanego dotąd trzeciego poziomu piwnic, znalezionych artefaktów i stanu fundamentów. Wiele osób domagało się przeprowadzenia rzetelnych i kompleksowych badań odkrywkowych.

W dalszej części Konrad Grochecki przybliżył historię małej, srebrnej obrączki znalezionej w Stężycy Nadwieprzańskiej. Z kolei Mateusz Soroka opowiadał o postrzeganiu inności od kultury ludowej do kultury popularnej.

Nocy Muzeów towarzyszyła prezentacja motocykli krasnostawskiej grupy motocyklowej "Free Wings" oraz nowa wystawa fotograficzna dawnego Krasnegostawu. Na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Lokalną Grupę Działania Krasnystaw PLUS oraz Krasną Chatę. Nad porządkiem imprezy czuwali wolontariusze z krasnostawskich szkół. Łącznie rozdano ponad 400 wejściówek.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama