Kiedy kłopoty z pamięcią stają się poważne?

  • 11.05.2017, 14:42 (aktualizacja 10.10.2017 10:42)
  • Weronika Bielecka
Kiedy kłopoty z pamięcią stają się poważne?
Każdy z nas ma inną pamięć, dlatego trudno jest określić, jakie związane z nią problemy są niepokojące. Jednak są pewne objawy związane na przykład z chorobą Alzheimera albo z chronicznym stresem.

Kiedy kłopoty z pamięcią stają się poważne?

Kiedy się martwić? Pięć objawów choroby Alzheimera, które możesz zauważyć, potraktuj jako sygnał alarmowy, wymagający konsultacji z neurologiem, psychiatrą albo geriatrą. Podobne objawy mogą być symptomami działania leków, depresji, ciąży czy przeżywaniem silnego stresu.

 Boisz się, że czegoś zapomnisz

 Każdemu się zdarza, że gdzieś przepadną klucze albo chodzimy po parkingu w kółko, bo zapomnieliśmy, gdzie zostawiliśmy przed zakupami samochód. To normalne, że budzi to nasz niepokój. Jednak alarmować nas może silna reakcja emocjonalna, kiedy czujemy jakby w brzuchu, że naprawdę nie wiemy, gdzie mamy szukać. Oznaką demencji bywają takie sytuacje, że kluczyki do samochodu znajdujemy w jakimś dziwnym miejscu, na przykład w lodówce albo gdzieś, gdzie nigdy ich nie zostawialiśmy. Albo takie zdarzenie - jedziesz samochodem do pracy i nagle znajdujesz się w punkcie, który nie leży na twojej stałej trasie, a ty nie wiesz, skąd tam się wziąłeś.

Potrzebujesz pomocy w zapamiętaniu codziennych czynności

 Wiele osób z wczesną demencją nie jest w stanie wykonać pewnych zadań tak dobrze, jak kiedyś. Próbują sobie z tym radzić, robiąc listy zadań do wykonania, różne notatki, pytają innych o pomoc. Jeśli nie radzisz sobie samodzielnie z życiem codziennym, wybierz się na wizytę do specjalisty, który zdiagnozuje twoje problemy z pamięcią.

Bliscy wyrażają obawy dotyczące twojej pamięci

 Kiedy bliscy nakłaniają cię do tego, żebyś sprawdził co dzieje się z twoją pamięcią, coś w tym jest. Naukowcy odkryli, że otoczenie trafniej wychwytuje pierwsze objawy Alzheimera, niż wysoce specjalistyczne badania przesiewowe. Bliscy zauważają, że powtarzasz historie po kilka razy, często pytasz się o to samo, zapominasz znaczenia słów, albo jesteś bardziej apatyczny niż zwykle. Inni też widzą, że zdolność do samodzielnego prowadzenia życia zmienia się na niekorzyść. Zdarza się, że w rodzinie, w której ktoś ma kłopoty z pamięcią, pojawiają się kłótnie o to, że ktoś o czymś zapomniał, nie zrozumiał, nie zrobił.

 Rodzina lub przyjaciele zaczynają wyręczać cię w różnych czynnościach

 Nie martw się, ja za ciebie zamówię pizzę - słyszysz na przykład takie zdanie. Albo - poprowadzę za ciebie samochód, droga jest skomplikowana. Takie stwierdzenia powinny dać ci do myślenia, że twoja pamięć szwankuje. Często pojawia się wówczas problem z zarządzaniem finansami, prowadzeniem auta, gotowaniem.

 Masz trudność z podejmowaniem decyzji i dokonaniem wyborów

 Osoby z wczesną demencją są często nieświadome swoich pewnych błędów, ale gdy już zauważą, że coś się powtarza, tracą pewność siebie. I mają problem z podejmowaniem decyzji, często je odwlekają.

Weronika Bielecka
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe