Bieszczady bliżej Chełma

  • 12.05.2017, 14:39
  • AN
Bieszczady bliżej Chełma
Festiwal Piosenki Turystycznej i Poetyckiej "Na Skarpie" zorganizuje w tym roku Chełmski Dom Kultury w ramach Wieczoru Bieszczadzkiego. Impreza planowana jest na czerwiec.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie zespół Dom o Zielonych Progach. Od parunastu lat zajmuje on ważne miejsce na muzyczno-poetyckiej scenie. Piosenki "Domu" weszły do kanonu utworów, które można usłyszeć na szlaku, w schroniskach czy przy ognisku. Często nikt już nie pamięta autora czy wykonawcy, a "Gór mi mało" czy "Zostanie tyle gór" doczekały się wielu wersji. To chyba najlepszy dowód popularności i jakości piosenki, gdy "idzie w lud" i staje się jego własnością.

Od początku filarem grupy jest Wojtek Szymański – kompozytor, gitarzysta i wokalista, obdarzony ogromną wrażliwością. Doskonałym kontrapunktem jest dla niego Basia Mendyk, również od zawsze w zespole. Bartosz Pelton Zalewski najczęściej gra na gitarze basowej, ale też śpiewa, komponuje i pisze teksty. Wiosną 2006 do zespołu dołączył najmłodszy – Marcin Skaba, skrzypek. To jemu zespół zawdzięcza jazzujące brzmienia, również tych najstarszych, na nowo zaaranżowanych, piosenek.

Dziś jest to grupa dojrzałych muzyków, mających na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Zespół wydał trzy autorskie płyty, swoje piosenki nagrywał też na każdym z ośmiu już wydanych krążków z serii "W górach jest wszystko, co kocham..." Jedno się nie zmieniło - wciąż, jak przed kilkunastu laty, chodzą po górach, wciąż można ich spotkać na minikoncertach w schroniskach i bacówkach lub gdzieś przy ognisku. Miłość do gór słychać w każdej ich piosence. I choć każde z nich ma już swój własny dom, wciąż budują również ten wspólny - o zielonych progach.

W związku z tym, że chełmska impreza ma charakter festiwalu, organizatorzy zapraszają zespoły i solistów, którym bliskie są klimaty piosenki turystycznej i poetyckiej do udziału w przeglądzie.

Chadek zapewnia wspaniałą atmosferę, profesjonalne jury oraz atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą mailową do 12 czerwca.

AN
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe