Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Dąb pamięci Franciszka Czuby

28 kwietnia przed budynkiem Zespołu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem zasadzono Dąb Pamięci poświęcony zamordowanemu w Katyniu kapitanowi Franciszkowi Czubie.
Dąb pamięci Franciszka Czuby

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Krupem. Homilię wygłosił ks. Henryk Kapica, który mówił o umiłowaniu Ojczyzny oraz o trwałości i ważności pamięci narodowej. Potem w budynku szkoły gości powitał dyrektor Henryk Długosz.

W uroczystości udział wzięli m.in. Elżbieta i Jerzy Wójcikowie, rodzina kapitana Franciszka Czuby. Przybyli również parlamentarzyści: posłanka Teresa Hałas i senator Józef Zając, a także przedstawiciele samorządu gminy, kuratorium oświaty, radni, sołtysi oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli.

Henryk Długosz przedstawił sylwetkę kapitana Franciszka Czuby, zawodowego oficera Wojska Polskiego. Bohater uroczystości urodził się w Zastawiu w 1907 roku. Był synem Jana i Anny z domu Bieleszy. Pochodził z rodziny rolniczej. W 1928 roku ukończył Państwowe Gimnazjum  im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Następnie został oficerem służby czynnej 8. Pułku Piechoty Legionów w Lublinie i rozpoczął studia na Wydziale Prawa KUL. Służył również w 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy.

Po 17 września 1939 roku Franciszek Czuba został aresztowany, wywieziony i osadzony w obozie NKWD. Jego nazwisko widnieje na liście śmierci nr 052/1 z dnia 27 kwietnia 1940 roku. Dyrektor zwrócił uwagę, że uroczystość jest wyrazem szacunku i hołdu dla polskich bohaterów pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach na terenie byłego Związku Radzieckiego.

W mowach okolicznościowych zaproszeni goście podkreślali, że gwarantem istnienia narodu jest pamięć o jego przeszłości i bohaterach. Dlatego tak ważny jest Program Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej "Katyń... ocalić od zapomnienia".

Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny pod tytułem "Tam, na nieludzkiej ziemi, kiedyś zabito WIARĘ, NADZIEJĘ, MIŁOŚĆ. Jednym strzałem w tył głowy" w wykonaniu uczniów ze szkoły w Krupem. Wzruszający scenariusz programu przygotowały Renata Długosz i Izabela Józefowska, a o oprawę muzyczną zadbał Krzysztof Darmochwał.

Dąb pamięci posadzili: posłanka Teresa Hałas, Krystyna Sawicka reprezentująca kuratorium oświaty, Elżbieta Wójcik, zastępca wójta Tomasz Barczuk, ks. dziekan Henryk Kapica, Wojciech Kostrzanowski - przewodniczący rady rodziców, uczennica gimnazjum Joanna Daniluk oraz dyrektor Henryk Długosz.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał Roman Fornalski, powiatowy koordynator programu "Katyń... ocalić od zapomnienia", oraz uczniowie gimnazjum Klaudia Zając i Michał Oszust. Podniosły nastrój uroczystości zapewnił również Mieczysław Pawelec , który wykonał na trąbce utwór "Śpij kolego". Wartę honorową i asystę podczas sadzenia dębu pełnili uczniowie szkoły należący do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Krupem.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
członek rodziny 04.02.2018 14:26
To prawda, to smutne, że rodzina dowiaduje się o tym fakcie z gazety. Ale nie dziwi.

Czuba 18.05.2017 15:11
Szkoda że prawdziwa rodzina nie zostaľa powiadomiona. To smutne że niektóży są łasy na zaszczyty.

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama