Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Historia Walpurga

Teatr Terminus a Quo odwiedzi Chełm ze spektaklem "Wariat i zakonnica". Autorem scenariusza, koncepcji sztuki oraz wybranych fragmentów muzyki, a także reżyserem jest Edward Gramont.
Historia Walpurga

Jest to opowieść o ludziach, którym przydarzyły się nieprzewidziane okoliczności. On: Mieczysław Walpurg, zdiagnozowany przez lekarzy jako niebezpieczny osobnik ze względu na paranormalne zachowanie, zostaje osadzony w domu dla obłąkanych. Leczony jest standardowo, poprzez aplikowanie środków farmakologicznych.

Do celi niebezpiecznego furiata zostaje wprowadzona ona - stosunkowo uduchowiona siostra zakonna – w celu opieki nad szaleńcem. Pomiędzy nią a delikwentem powoli narasta dialog, w którego następstwie siostra zakonna dowiaduje się o jego tożsamości. Ten fakt powoduje, że diametralnie zmienia się jej stosunek do pacjenta. Walpurg okazuje się pisarzem, twórcą. Właśnie jego twórczością wcześniej siostra Anna bardzo się fascynowała. W tej sytuacji między nią a fascynującym autorem pękają lody i początkowa nieufność przeradza się w ciepłe uczucie, owocujące szczerą miłością. Okazuje się ostatecznie, że ta namiastka miłości całkowicie leczy Walpurga i bohater odkrywa, że znikła dręcząca go przypadłość - Dementia praecox. Dalej wypadki następują szybko jedne po drugich i fabuła, mająca cechy happy endu, zamienia się w melodramat.

Spektakl osadzony jest najczęściej wśród publiczności, w przestrzeni areny przypominającej jako żywo arenę cyrkową. Tym sposobem publiczność niejako uczestniczy w akcji, śledząc z bliska rozwijającą się opowieść. Ponadto publiczność pada pastwą działań psychopatycznych lekarzy, którzy już w prologu traktują wchodzących jako potencjalnych pacjentów. Spektakl naznaczony jest niejako nadekspresyjną, transową grą Mieczysława Walpurga i stonowaną, przejmującą do głębi grą siostry Anny. Sceny z doktorami mają charakter wyłącznie mimiczny na muzyce Ricka Wakemana "White Rock" jakby specjalnie skomponowanej na tę okoliczność. Ważnym elementem jest także operacja światłami, która niewątpliwie podkreśla nastrój spektaklu. Na scenografię składają się elementy scenograficzne nawiązujące swym charakterem do wyposażenia szpitalnego.

Przedstawienie będzie można obejrzeć w Chełmskim Domu Kultury 16 maja o godz. 10 i 12. Bilet w cenie 12 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama