Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

Przywrócą miasto do życia

Najbardziej zdegradowane tereny miasta Rejowiec Fabryczny, w tym wyrobisko marglu, mają szanse na rewitalizację. Samorządowcy wspólnie z firmą PD Co, spółką zależną Prairie Mining Limited, zajmą się opracowaniem programu, który zaktywizuje te obszary.
Przywrócą miasto do życia

- Projekt budowy kopalni Jan Karski to wielka szansa dla rejonu chełmskiego na aktywizację gospodarczą i tysiące nowych miejsc pracy. To również dla Lubelszczyzny może być dobra zmiana, którą wszyscy powinni wspierać. Na tym projekcie skorzystają nasi mieszkańcy oraz samorządy miast i gmin. To także szansa dla Rejowca Fabrycznego, gdzie mamy atrakcyjne tereny przemysłowe i gdzie potrzebna jest rewitalizacja obszarów zdegradowanych wskutek zaniechanej działalności gospodarczej – informuje Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego.

Spółka Prairie Mining Limited realizuje budowę kopalni węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Dokumenty niezbędne do jej uzyskania planuje złożyć do Ministerstwa Środowiska w pierwszej połowie 2017 r.

List intencyjny w sprawie współpracy przy tworzeniu opracowania w imieniu miasta podpisali burmistrz Stanisław Bodysi Robert Szwed, przewodniczący rady miasta, zaś PD Co reprezentowali: Benjamin Stoikovich i Artur Kluczny.

Projekt "Opracowywanie programu rewitalizacji zdegradowanych obszarów miasta Rejowiec Fabryczny" zakłada m.in. "przywrócenie do życia" miejskich terenów, w tym część wyrobiska marglu wraz z przylegającymi terenami poprzemysłowymi. Są plany, aby na terenach przemysłowych cementowni powstał zakład przeróbki węgla, zaś skała płonna mogłaby posłużyć do wypełnienia wyrobiska po kopalni marglu.

Program stworzy zespół ekspertów w zakresie ochrony środowiska, geologii i rozwiązań technicznych. Będzie on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

- Współpraca z miastem Rejowiec Fabryczny przyniesie wiele korzyści dla lokalnej społeczności. Zakładamy, że cały program pozwoli nie tylko na wypracowanie jak najlepszych rozwiązań rewitalizacyjnych, ale i na stworzenie dodatkowych kilkudziesięciu nowych miejsc pracy w związku z inwestycją Prairie. Dobre relacje z lokalną społecznością są dla nas priorytetem. Nasza kopalnia Jan Karski będzie przecież funkcjonować w rejonie przez wiele lat - powiedział Benjamin Stoikovich, prezes PD Co.

Program ma na celu ożywienie i jak najbardziej efektywne wykorzystanie zdegradowanych obszarów przy współpracy z mieszkańcami. Odnosi się nie tylko zagadnień przyrodniczych, ale też społecznych, planistycznych i architektonicznych.

Jak powiedział Witold Woloszyn, manager ds. środowiskowych w PD Co., projekt obejmuje m.in. zabezpieczenie kredowego poziomu wodonośnego, który wykorzystywany jest do zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną.

Rewitalizacja to program wieloletni. - Powstał już zespół zadaniowy. Odbyło się spotkanie z konsultantem, który ma pomóc w opracowaniu dokumentu, aby był zgodny z przepisami i rekomendacjami samorządu województwa – informują samorządowcy.

W harmonogramie prac znalazły się konsultacje z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Jak mówią urzędnicy, chodzi o to, by precyzyjnie wytypować obszary i problemy wymagające interwencji. Dokument ma być gotowy do końca marca 2017 r.

Program rewitalizacji to niezwykle ważny dokument, stanowiący podstawę i niezbędny warunek do ubiegania się o dotacje z funduszy europejskich przy realizacji inwestycji, remontach czy modernizacji na wytypowanych obszarach.

– W miasteczku będą to głównie działania w obszarze terenów przemysłowych z okolic cementowni i osiedli Fabryczne oraz Morawinek, z wiekowymi budynkami z czasów budowy zakładu, oraz tereny kolejowe i sąsiadujące - mówi burmistrz Bodys.

Całkowity koszt opracowania wyniesie 158 149 zł, z czego 95 proc. tej kwoty to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama