Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Rolnik szuka... szkoły

Ładne dziewczyny oprowadzają po szkole i gospodarstwie, zachęcając młodych ludzi do podjęcia podjęcia nauki w szkołach rolniczych. Program "Rolnik szuka szkoły", realizowany na zlecenie ministerstwa rolnictwa, nazwą przypomina telewizyjny hit ostatnich lat "Rolnik szuka żony". Czy niezwykła oglądalność programu dla samotnych rolników przełoży się na popularność kształcenia rolników?
Rolnik szuka... szkoły

Przez ostatnie kilkanaście lat szkoły zawodowe i technika, szczególnie te o kierunku rolniczym, stawały się coraz mniej popularne. Absolwenci gimnazjów wybierali głównie ogólnokształcące licea. Ich ukończenie nie dawało jednak prawa do wykonywania konkretnego zawodu. Niezbędne były studia. Natomiast na rynku pracy zaczęło brakować wykwalifikowanych osób o konkretnych specjalnościach. Od ponad roku promowane są szkoły zawodowe. Teraz do akcji włączyło się także MRiRW, które sprawuje pieczę nad szkołami rolniczymi. Reklamuje je w dość oryginalny sposób.

- Tytuł przyciąga uwagę, bo nawiązuje do popularnego programu telewizyjnego "Rolnik szuka żony". Chyba o to chodziło, aby ludzie usłyszeli o szkołach rolniczych, a szczególnie żeby zainteresowali się nią gimnazjaliści. Kto wie, może znajdą tutaj przyszłą żonę lub przyszłego męża i wspólnie poprowadzą nowoczesne gospodarstwo – przekonuje Leszek Młynarczyk, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce Osadzie, gdzie nakręcono pierwszy odcinek programu w naszym regionie.

Pokazali to, co najlepsze

Program "Rolnik szuka szkoły" ma składać się z 10 odcinków. Pierwszy wyemitowany zostanie 13 maja na antenie TVP 3. W każdym z odcinków zaprezentowanych zostanie pięć szkół rolniczych oraz zawody, w jakich kształcą. W jednym z pierwszych wypromuje się Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce Osadzie. Zaprezentuje trzy kierunki: technik mechanizacji rolnictwa i agrotechniki, technik agrobiznesu oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

- Kształcenie w technikum jest w dużej mierze kształceniem praktycznym. Podczas nagrania uczniowie zaprezentowali namiastkę umiejętności, jakie nabyli podczas dotychczasowej nauki – wyjaśnia Leszek Młynarczyk.

Było to przygotowanie pola pod uprawę ziemniaków, czyli m.in. orka i siew nawozów. Uczniowie popisali się znajomością mechaniki i obsługą nowoczesnych maszyn i urządzeń. W trakcie kształcenia w ZSCKR młodzi ludzie mają szansę zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami w kat. B i T, więc pokazali również techniki manewrowania sprzętem rolniczym na placu. Nie mogło zabraknąć także prezentacji kulinariów przyrządzonych przez młodzież w nowej pracowni gastronomicznej.

Karolina filmową twarzą szkoły

Ideą programu jest, aby przewodnikiem po szkole był uczeń. To on prezentuje wszystko, co dzieje się w placówce. W Korolówce kształcą się w 153 osoby. Filmowym przewodnikiem po ZSCKR została uczennica klasy I technikum agrobiznesu Karolina Patejuk. Dlaczego dyrektor nie wytypował kogoś bardziej doświadczonego?

- Założyliśmy, że musi to być osoba z poczuciem humoru, a Karolina niewątpliwie taka jest: wesoła, sympatyczna i uśmiechnięta – przekonuje Młynarczyk.

- Od urodzenia taka jestem. Mam to po mamie... - mówi z uśmiechem Karolina. - W domu często śmiejemy się i żartujemy. Jednak mimo całej tej wesołości staram się bardzo poważnie podchodzić do obowiązków w szkole - przekonuje skromnie uczennica. - Moja rola w nagraniu polegała na oprowadzeniu ekipy telewizyjnej po wszystkich zakątkach naszej szkoły i przedstawieniu ze szczegółami, czym się zajmujemy, jak uczymy i jakie doświadczenia zdobywamy.

Okazuje się, że dyrektor postawił na Karolinę także dlatego, że wielu członków jej rodziny uczyło się w tej szkole. - Najpierw kształcił się tutaj mój wujek, a później moje starsze rodzeństwo – brat i siostra. Miałam zatem bardzo dobre wzorce. Mama namawiała mnie, abym kontynuowała naukę w liceum, ale ja uparłam się, że pójdę do technikum. Chciałam mieć konkretny zawód, a ta szkoła daje taką możliwość. Można uczęszczać także na dodatkowe kursy, które na pewno się przydadzą, gdyż swoją przyszłość wiążę z rolnictwem - dodaje Karolina.

Dziewczyna jest wszechstronnie uzdolniona. Uczestniczy w wielu konkursach, zarówno na szczeblu szkolnym, powiatowym, jak i wojewódzkim. Zazwyczaj w nich zwycięża, a jeśli nie, to plasuje się w ścisłej czołówce.

- Przychodząc do naszej szkoły, na świadectwie miała czerwony pasek. Dla nas jest to ogromne wyróżnienie. Tak dobra uczennica mogła pójść do każdego liceum, a wybrała naszą szkołę, w której kształcimy w kierunkach rolniczych – komentuje Leszek Młynarczyk.

 TVP promuje szkoły rolnicze

"Rolnik szuka szkoły" - ogólnopolska kampania reklamowa szkół rolniczych w TVP rozpocznie się w czerwcu. Ekipy telewizyjne przyjadą też do szkół w naszym regionie, w Siennicy Różanej i Okszowie. Już trwają przygotowania do nagrań.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej telewizja pojawi się dopiero 5 czerwca.

- To będzie dobry dla nas czas. Będziemy już po maturach, ale jeszcze przed egzaminami zawodowymi. Dwoje naszych uczniów oraz dyrektor szkoły będzie pełniło rolę przewodników po Centrum Kształcenia Rolniczego. Chcemy pokazać każdy zawód oraz działalność pozaszkolną. Najbardziej zależy nam na wypromowaniu nowych kierunków kształcenia, m.in. technika hodowcy koni  - opowiada dyrektor Jacek Jagiełło.

W tym samym dniu ekipa z kamerami zawita także do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie, na terenie powiatu chełmskiego.

- Przygotowujemy już scenariusz. Planujemy, że szkołę będę prezentował ja, jako dyrektor, oraz uczennica Halina Świszcz - mówi dyrektor Bogusław Marczuk.

Uczennica ma oprowadzić ekipę programu po szkole i opowiedzieć o zawodach, w jakich odbywa się kształcenie, oraz o wyposażeniu placówki oraz atmosferze, w jakiej odbywa się kształcenie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama