Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Łosie staroście zaszły za skórę

Wczoraj dwa łosie, dzisiaj pięć. - I ja to wszystko muszę wyżywić? - pyta retorycznie na swoim profilu Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. Koalicja radnych powiatowych, wśród których jest wielu rolników, przyznała mu rację i opowiedziała się za zniesieniem zakazu odstrzału łosi.
Łosie staroście zaszły za skórę

Jesteśmy za wprowadzeniem racjonalnego odstrzału łosi, tak aby nie stracić populacji, która się odbudowała. Kiedy byłem młody, łosia spotykało się niezwykle rzadko. Dziś chodzą nawet po siedem sztuk - mówi starosta Piotr Deniszczuk.

W internecie można znaleźć filmik z gospodarstwa Deniszczuków, gdzie codziennie płoszone są łosie, pasące się w rzepaku. Tylko w tym roku starosta swoje straty oszacował na 25 tys. zł. Jego walką z łosiami zainteresowała się telewizja regionalna. Temat jest na czasie, bo też i poszkodowanych rolników, domagających się odszkodowań, jest więcej.

W przyjętym przez Radę Powiatu Chełmskiego stanowisku zwrócono uwagę na znaczy wzrost populacji łosi. Te stosunkowo duże zwierzęta wyrządzają szkody w uprawach oraz są sprawcami wypadków i kolizji na drogach.

Już od ponad 16 lat łoś jest objęty całoroczną ochroną. Przestał też bać się człowieka, który nie może mu wyrządzić krzywdy. W środowisku naturalnym łoś też nie ma naturalnych wrogów. Jego populacja rośnie co roku o 30 proc. Jak szacują myśliwi, w obrębie województwa lubelskiego żyje od 5 do 5,5 tys. osobników.

Stanowisko radnych przesłano premier Beacie Szydło oraz ministrowi środowiska Janowi Szyszce. Dokument też trafił do wojewody Przemysława Czarnka i marszałka Sławomira Sosnowskiego. To jednak na szczeblu rządowym mogą w tej sprawie zostać podjęte decyzje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama