Bierzesz kredyt hipoteczny - sprawdź, co się ostatnio zmieniło

Bierzesz kredyt hipoteczny - sprawdź, co się ostatnio zmieniło
Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej wszystkie państwa członkowskie musiały opracować własną, spójną ustawę o kredytach hipotecznych. W Polsce prace nad projektem zaczęły się już w zeszłym roku. Dzięki wysiłkowi Sejmu i Senatu została przyjęta głosami opozycji i koalicji. Zbierała w większości pozytywne komentarze. Jakie zmiany przyniesie? Czy zyskają na niej przede wszystkim kredytobiorcy?

Zadanie nie było łatwe. Do tej pory przepisy mogły być różnie interpretowane. Chaotycznie tworzone prawo, uzupełniane Rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego, zostawiało wiele wiele do życzenia. Dlatego w ocenie serwisu porównywarka kredytów hipotecznych – Hipoteki.net nowe rozwiązanie jest krokiem w dobrą stronę. Zwiększona zostanie ochrona kredytobiorców, zyskają więcej praw i możliwości.

 

Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza ustawa o kredytach i pośrednikach

Dokument kompleksowo podchodzi do zagadnienia. Dlatego jest kilka newralgicznych obszarów, gdzie regulacje będą najbardziej widoczne:

  • Wcześniejsza spłata kredytu. Po upływie 36 miesięcy, chcąc spłacić zobowiązanie, banki nie będą mogły naliczyć dodatkowych opłat.
  • Więcej informacji. Już na poziomie reklamy komercyjnej potencjalny klient będzie musiał uzyskać pełny, rzetelny przekaz. Również w umowie bank będzie zobowiązany zawrzeć bardziej szczegółowe, istotne dla porozumienia zapisy.
  • Kontrola instytucji. Kredyt hipoteczny będzie mógł zostać zaciągnięty tylko w bankach i SKOKach, dzięki czemu KNF będzie miała większą kontrolę nad sektorem.
  • Wkład własny. Rekomendacja S znalazła potwierdzenie w ustawie. Zobowiązanie będzie można zaciągnąć w walucie, w której się zarabia. Ogranicza to znane z przeszłości ryzyko walutowe, np. w przypadku kredytów frankowych.
  • Odmowa udzielenia kredytu. Bank będzie zobowiązany do udzielenia informacji o przyczynach takiej decyzji.
  • Negocjacje z bankiem. Gdy kredytobiorca znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji sam będzie mógł spróbować sprzedać nieruchomość, zanim trafi trafi ona na licytację.
  • Doradcy. Pośrednicy kredytowi dalej będą mogli być opłacani przez banki. Jednak osoba zainteresowana będzie miała pełny wgląd w otrzymywane przez doradcę prowizję. Osoby te będą musiały przejść odpowiedni egzamin, po czym zostaną ujęte w spisie KNF.

 

Ustawa kredytowa a programy rządowe

Nowe prawo nie odbije się na kredytach hipotecznych objętych dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych. Warunki, które musiały być spełnione znalazły jedynie potwierdzenie w dokumencie. Ustawa o MdM stanowi, że zobowiązanie musi być w PLN, z maksymalnie pięćdziesięcioprocentowym wkładem własnym i na minimum 15 lat. O prowizjach, marżach i oprocentowaniu decydują banki, których w programie jest 14.

Mieszkanie dla Młodych zakłada dopłatę do wkładu własnego na poziomie od 10 do 30%. Kalkulator MdM na mdmprogram.com dzięki kilku podstawowym informacjom obliczy wysokość dofinansowania. W końcu przed nami druga pula środków przeznaczonych na MdM 2018. Do rozdysponowania będzie aż 381 milionów złotych! Do tej pory wypłacono ponad 2 miliardy zł. na prawie 100 tys wniosków. Konkurencja będzie duża, w tym roku środki rozeszły się w miesiąc, kolejna szansa będzie już na początku przyszłego roku.

Na szczęście od 2018 roku ma ruszyć nowy program, wspierający zakup własnego lokum. Będzie on polegał na premiowaniu oszczędności. To szansa dla wszystkich, którzy nie załapali się na pomoc z MdM. Obecnie rząd pracuje nad ustawą o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, bo tak ma się nazywać nowe rozwiązanie. Więcej o nich przeczytać można na stronie http://ikm.org.pl. Dzięki IKM szybciej będzie można uzbierać wkład własny pod kredyt hipoteczny.


Ustawa kredytowa zacznie obowiązywać w lipcu tego roku. Nie należy po niej spodziewać się żadnego wstrząsu. Takie zapisy powinny znaleźć się w polskim prawodawstwie już dawno temu. Co ważne, nie powinny generować dodatkowych, poważnych kosztów dla kredytobiorców i banków, więc nie wpłyną podwyżkę cen zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

 

Artykuł sponsorowany

Admin Admin
Podziel się:
 

Pozostałe