Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Chroń się przed słońcem

Rozmowa z lek. med. Lucyną Sado, specjalistą medycyny rodzinnej, pediatrą z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Salus w Siedliszczu
Chroń się przed słońcem

Autor: DOR

Ostatnie lata w Polsce są wyjątkowo gorące. O przegrzanie organizmu nietrudno. Jak do tego nie dopuścić?

Gdy temperatura w cieniu przekracza 30 st. C, organizm zaczyna się przegrzewać, szybciej się męczymy. Najwyższe temperatury występują między godziną 15 a 18-tą. Natomiast w południe jest największe promieniowanie słoneczne, niebezpieczne do naszej skóry. Dlatego też podczas upałów nie powinniśmy przebywać w pełnym słońcu między godz. 10 a 18. Zalecenia te powinni szczególnie wziąć sobie do serca starsi, dzieci i osoby z chorobami układu oddechowego i krążenia. Bardzo ważny jest również odpowiedni dobór ubrania. Na upalne dni najlepiej wybierać odzież w kolorze białym, a zrezygnować z ubrań czarnych i w kolorze ciemnoniebieskim. Te ostatnie pochłaniają kilka razy więcej ciepła niż ubrania w jasnych barwach. Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych oraz przewiewnym nakryciu głowy. Mogą to być chustki, czapki lub modne w ostatnim czasie kapelusze.

- A co z aktywnością fizyczną?

- W czasie upałów lepiej zbytnio się nie forsować, zrezygnować z ciężkich sportów. A jeśli przyjdzie nam ochota na bieganie lub jazdę na rowerze, to najlepiej robić to rano lub późnym popołudniem i poruszać się w po parkach lub lasach. Przy temperaturach powyżej 30 st. C. bezwzględnie należy unikać przebywania na plaży i kąpania się w morzu lub jeziorze. Skóra po opalaniu jest rozgrzana, a wejście do wody może skończyć się szokiem termicznym, skurczem mięśni czy utonięciem.

- Jak nawadniać organizm?

- Podczas upałów bardzo się pocimy i odwadniamy. Dlatego też należy pić jak najwięcej niegazowanej wody, minimum 2 l w ciągu doby. Osoby, które wykonują pracę fizyczną, powinny zwiększyć spożycie wody do 3-5 l. Należy wybierać napoje bez kofeiny, alkoholu, oraz bez cukru. Jedzmy w upalne dni lekkostrawne posiłki, owoce i warzywa.

- Jakie są objawy przegrzania organizmu?

- Przegrzaniu organizmu, czyli hipertermii, towarzyszy uczucie gorąca, osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy. Mogą wystąpić nudności i wymioty, przyspieszona akcja serca, zaburzenia widzenia, oddychania, a nawet utrata przytomności. Jeśli do tego dojdzie należy taką osobę umieścić w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu i wezwać pogotowie. Pamiętajmy też, by w żadnym razie nie pozostawiać w zamkniętym samochodzie dzieci oraz zwierząt, nawet jeśli nasza nieobecność miałaby trwać tylko kilka minut. Auto stojące w pełnym słońcu nagrzewa się nawet do powyżej 50 stopni C, a w tej temperaturze do przegrzania i śmierci dochodzi błyskawicznie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama