Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckie

W piątkowe popołudnie (26 kwietnia) w Sali Muzycznej Krasnostawskiego Domu Kultury rozstrzygnięto XXVI Konkurs Poetycki im. Anny Kamieńskiej na najlepszy tomik poetycki województwa lubelskiego.
Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckie

Źródło: KDK

Do tegorocznej edycji zgłoszono 24 zbiorów poezji opublikowanych w latach 2022-2023.

Jury konkursu w składzie: Paweł Podlipniak (przewodniczący), Andrzej David Misiura i Rafał Kasprzyk przyznało dwie równorzędne nagrody główne. Otrzymali je Dariusz Kostecki za tom „Z Ciszy” (wyd. Austeria, Kraków 2022) oraz Beata Głowacka za „Po kanałach” (wyd. Ostatnia sobota lata, Warszawa 2020). 

Wyróżnieniem uhonorowano Annę Łyczewską - tom „Zarażona wojną” (wyd. Norbertinum, Lublin 2022).  W finałowej piątce znaleźli się ponadto: Leszek Wójtowicz - „Zgodnie z rozkładem” (wyd. Norbertinum, Lublin 2023) oraz Jadwiga Graboś - „Kontakt” (Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Świdnicy, Świdnica 2023).

Andrzej Misiura odczytał informację o tym, co zdecydowało o takiej klasyfikacji.

- Jury nagrodziło książki w pełni dojrzałe, na wskroś współczesne, których autorzy/autorki operują mocnym językiem, nie stroniącym od oceny naszej rzeczywistości i tematów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Książki te są dojrzałe warsztatowo, soczyste literacko i jednocześnie bardzo subtelne, stroniące od płytkiej publicystyki. I każda z nich jest zupełnie z innej bajki.

Nagrody laureatom oraz nominowanym wręczyli: Damian Kozyrski - dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury i Artur Borzęcki - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnystawie

W trakcie wydarzenia oprócz prezentacji nagrodzonych tomików dokonanej przez Stanisława Kliszcza (KDK) i wywiadów z laureatami, które przeprowadził Rafał Kasprzyk, odbyła się prelekcja Joanny Zarzyckiej pt. „Sztuka pisania według Anny Kamieńskiej”.


Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ObserwatorJB 04.05.2024 00:35
Krasnystaw widzę ma się czym pochwalić.. oby nowy Burmistrz wziął się do roboty(rozwoju) miasta. Dziurę zrobili poprzednicy, miasto umiera. Tylko jakieś pierdy słychać że jakaś wystawa itp. Poczyńcie starania o to aby Krasnystaw miał swój zalew.. duży!! Niech zacznie to miasto żyć! Pozdro. ObserwatorJB

kinoman 03.05.2024 17:25
Pierwsze skojarzenie to Stanisław Anioł z serialu "Alternatywy 4"

Ping Pong 03.05.2024 11:23
Skostniałe towarzystwo wzajemnej adoracji

Szarada 04.05.2024 18:20
Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.

Reklamafive kursy wakacyjne
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitaluAutor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nas
Reklama
Reklama
Reklama