Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Reklama MAREX

Gm. Sawin. Budują ścieżkę, ale czy zgodnie ze sztuką?

Zasadnicze wątpliwości dotyczące procesu budowy ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 812 w gminie Sawin zgłosił naszej redakcji pan Marek. Twierdzi, że prace realizowane są bez jakiegokolwiek nadzoru, a do tzw. podbudowy ścieżki trafia nie to, co powinno. Kiedy po raz ostatni opisywaliśmy zauważony przez mieszkańców problem, władze gminy twierdziły, że nie ma powodów do obaw. Zapytaliśmy i teraz, ale nie uzyskaliśmy już żadnej odpowiedzi.
Gm. Sawin. Budują ścieżkę, ale czy zgodnie ze sztuką?
Takie "materiały" znajdują w pobliżu ścieżki mieszkańcy

Źródło: nadesłane

Mieszkaniec gminy, który w pobliżu budowy porusza się praktycznie codziennie, w rozmowie z nami stwierdził, że „tylko szkoda pieniędzy”. Jego zdaniem budowlańcy realizują nie poważną inwestycję, a zwykłą „fuszerkę”, sypiąc do podbudowy ścieżki wszystko, tylko nie odpowiedni materiał. Na przesłanych przez pana Marka zdjęciach widać glinę, organiczne szczątki, jakieś druty i odpady budowlane. To wszystko stanowić ma podbudowę przyszłej ścieżki. Nawet laik jest sobie stanie wyobrazić, że jakość wykonanych prac, może być, oględnie rzecz ujmując, słaba, a ścieżka rozejdzie się po pierwszej zimie. Szkoda, ponieważ na inwestycję gmina przeznaczyła w sumie niespełna 5 mln zł. 

- „Wielokrotnie alarmowaliśmy, jako mieszkańcy, władze gminy. Proszę mi wierzyć - nikt nie reaguje. Kierownik referatu budowlanego nie ma nadzoru nad inwestycją. Inspektor nadzoru twierdzi że wszystko jest ok. Brak organizacji ruchu przy blokowaniu drogi wojewódzkiej. Dzieci aż strach zostawiać na przystanku autobusowym. Drzewa poobdzierane z kory – niszczą je przejeżdżające i pracujące na miejscu maszyny. Gdyby mogli, to by je pewnie pościnali. Samochodem jeździć teraz to jakaś gehenna. Pojazdy wykonawcy są zaparkowane w wielu różnych miejscach i blokują drogę. Narzekają też rolnicy. Zniszczone są niektóre uprawy polowe, szczególnie zboże ozime, które zaczęło ponownie okres wegetacji. Zjazdy z drogi również są zniszczone, a za zjazdy odpowiadają mieszkańcy, więc jesteśmy stratni” (pis. oryg.) - czytamy w przesłanej do nas korespondencji.

O niepokojące mieszkańców problemy pytaliśmy wójta Dariusza Ćwira już ma początku marca tego roku. Z informacji, jaką wtedy otrzymaliśmy od włodarza samorządu, można wnosić, że wszystko przebiega zgodnie z planem i sztuką budowlaną. Jego zdaniem nie ma więc powodów nie niepokoju. 

- Inwestycję realizujemy w ramach dofinansowania, jakie otrzymaliśmy z rządowego funduszu Polski Ład. Informacja o pracach i kwocie dofinansowania – niespełna 4 900 000 zł – dostępna jest w Sawinie, w ciągu ścieżki rowerowej. Takie ustawienie tablicy zgodne jest z przepisami prawa – wyjaśnił nam wójt Dariusz Ćwir.

Jeśli chodzi o zakres prac, to obejmuje on następujące zadania: roboty przygotowawcze (roboty pomiarowe, usunięcie zakrzaczeń), roboty ziemne (wykopy, przepusty, podsypka, zagęszczenie i profilowanie podłoża), roboty brukarskie (ułożenie kostki brukowej obrzeży i krawężników), wykonanie nawierzchni bitumicznej, oznakowanie pionowe i poziome oraz roboty wykończeniowe (ustawienie barierek, inwentaryzacja geodezyjna).

- Wielokrotnie prosiliśmy wykonawcę o to, aby minimalizował ryzyko występowania jakichkolwiek zakłóceń w rejonie budowy i by była ona jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. Jeśli jednak pojawiły się obiekcje, to oczywiście zweryfikujemy te doniesienia. Rozumiem obawy wynikające z braku informacji czy inne utrudnienia. Zapewniam, że komunikacja z posesjami ulegnie poprawie. Postaramy się też rozwiązać inne, bieżące problemy – usłyszeliśmy wcześniej od wójta gminy Sawin. 

Zdaniem władz nowa ścieżka pozwoli lepiej skomunikować najpiękniejsze, turystyczne zakątki naszego regionu. Ma ułatwić dostęp do takich atrakcji, jak Chełmski Park Krajobrazowy czy Chełmski Obszar Chronionego Krajobrazu, a także miejsc pamięci narodowej.

O opinię w tej sprawie poprosiliśmy i teraz, jednak nasze próby uzyskania jakichkolwiek informacji zakończyły się niepowodzeniem. Nie otrzymaliśmy z urzędu żadnej odpowiedzi. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama