Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Powiat krasnostawski "mocny energią"

23 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie obyła się konferencja kończąca realizację programu „Mocni energią - poprawa efektywności energetycznej i wykorzystanie energii odnawialnej w szkołach powiatu krasnostawskiego".
Powiat krasnostawski "mocny energią"

Źródło: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie

Projekt dotyczył pięciu budynków oświatowych, które charakteryzują się wysoką energochłonnością: I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Jagiełły, II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida, Zespołu Szkół nr 2 im. B. Głowackiego, Specjalnego Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Doroszewskiej oraz Zespołu Szkół nr 1 im. T. Kościuszki. A jego zadaniem było przygotowanie szkół do zmian klimatu. Już widać płynące z tego korzyści, a mianowicie: oszczędność energii, redukcję zanieczyszczeń, wzrost komfortu użytkowania, poprawa estetyki.

Równocześnie rozmawiano na temat bioróżnorodności oraz roli zieleni w tkance miasta i możliwych do zastosowania różnych źródłach energii.

Starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk przypomniał uczestnikom od czego, tak naprawdę się zaczęło i jakie warunki były stawiane w kontekście składania wniosku i ubiegania się o pieniądze. Potem głos zabrała Anna Pawelec, naczelnik Wydziału Rozwoju i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie. Przedstawiła przebieg kolejnych etapów projektu „Mocni energią". Było też wystąpienie dra hab. Wojciecha Janickiego, prof. UMCS, który mówił o „Priorytetach homo sapiens, czyli ile jest warte mokradło”. Anna Patejuk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie odniosła się natomiast do korzyści wynikających z termomodernizacji budynku szkoły. Zwróciła również uwagę na aspekt edukacyjny związany z realizacji projektu.

- Poza działaniami inwestycyjnymi, projekt obejmował również kampanię informacyjną i edukacyjną. W tym celu przeprowadzono konkurs plastyczny i przyrodniczy oraz warsztaty ekologiczne dla szkół podstawowych z terenu powiatu - przypominał starosta Leńczuk.

Uczestnicy spotkania obejrzeli film promujący projekt „Mocni energią - poprawa efektywności energetycznej i wykorzystanie energii odnawialnej w szkołach powiatu krasnostawskiego” przygotowanego przez TVP 3 Lublin, a także wysłuchali piosenek w wykonaniu finalistów konkursów: „The Voice of Głowacki” i XL Festiwalu Piosenki Międzynarodowej – Jagiełło 2024. Wystąpili: Grzegorz Gierula, Aleksandra Kazimierczuk oraz Klaudia Żuk.

Realizowany przez powiat krasnostawski projekt finansowany jest w 70% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 85% pochodzi z MF EOG, a 15% z budżetu państwa.
Czytaj także:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama