Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Leśniowice. Słowiańskie święto nad zalewem Maczuły

Już 2 września nad zalewem Maczuły odbędzie się kolejna impreza, której motywem przewodnim jest życie słowiańskich przodków. Warto więc zarezerwować trochę czasu i przybyć na festyn pełen wyjątkowych atrakcji. Co znalazło się w programie?
Gm. Leśniowice. Słowiańskie święto nad zalewem Maczuły

Źródło: Pixabay / SOK Leśniowice

Od godz. 14 zaplanowano otwarte warsztaty, organizowane przy słowiańskiej chacie w ramach projektu „My Słowianie – gmina Leśniowice 2023”. Będzie to doskonała okazja do zgłębienia tajników tradycyjnego tkactwa, a także samodzielnego przygotowania potraw, jakie spożywali Słowianie. Hitem warsztatów kuchni słowiańskiej są podpłomyki i różne pasty z wykorzystaniem ziół. 

Na stoisku garncarskim będzie można ulepić naczynia z gliny i nauczyć się toczenia naczyń na kole garncarskim. Zaplanowano także warsztaty robienia słowiańskich ozdób i warsztaty fireshow.

O godzinie 16 Maczułami zawładnie grupa rekonstrukcji historycznej, która w ramach Festiwalu Tradycji Słowiańskiej zaprezentuje życie w słowiańskiej osadzie, obrzędy, tradycje i zabawy Słowian. Odbędzie się też pokaz strojów i uzbrojenia. Wszyscy chętni będą mogli samodzielnie wykonać własne lalki motanki, które niegdyś robiono w jakiejś intencji. 

Będzie można też spróbować pisania gęsim piórem i lakowania pieczęci oraz wybijania monet (denara Mieszka I). Zaprezentowana zostanie broń pierwotna oraz narzędzia. Przed sceną zaplanowano pokaz i naukę tańców dawnych, słowiańską dyskotekę i konkurs z nagrodami, przedstawienie okolicznościowe zawierające szereg tradycyjnych obrzędów: tańce, wróżby, zaślubiny, plon, a także niezwykle widowiskowe tańce z ogniem ku czci bogów w wykonaniu Full Moons Flames i Perperuna Słowiański Gród. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamafive kursy wakacyjne
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama