Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

W rocznicę zagłady kolonii Obórki

13 listopada 1942 roku policja ukraińska z posterunku w Cumaniu pod dowództwem niemieckim dokonała brutalnego mordu na mieszkańcach spokojnej miejscowości Kolonia Obórki, gm. Kołki w powiecie łuckim. Choć od tego czasu minęło już 75 lat, Polacy wciąż pamiętają...
W rocznicę zagłady kolonii Obórki

Według wspomnień ocalałych, miejscowość Obórki została napadnięta po raz pierwszy 11 listopada 1942. Grupa ukraińskiej policji pomocniczej pod dowództwem niemieckim otoczyła kolonię i wypędziła z domów 13 mężczyzn, bijąc ich kijami. Zostali oni wywiezieni do aresztu w Cumaniu. Prawdopodobnie miała to być kara za wspieranie przez mieszkańców Obórek partyzantki radzieckiej oraz ukrywanie Żydów.

13 listopada policjanci ponownie pojawili się w Obórkach. Tym razem wyganiali z domów wszystkich mieszkańców, których zapędzili do stodoły należącej do rodziny Trusiewiczów. Wszystkie ofiary zmuszano do położenia się na ziemi i zabijano strzałem w tył głowy. Wśród zabitych były kobiety i dzieci. Zginęło 32 Polaków, Ukrainka oraz Żydówka. Później zabito jeszcze 5 Polek, które w momencie napaści przebywały w Cumaniu. Następnie cała kolonia po uprzednim obrabowaniu domostw została spalona.

- I tak wielopokoleniowa miejscowość przestała istnieć. Było to pierwsze, planowe, zorganizowane na tak dużą skalę zgładzenie ludności polskiej na Wołyniu - tłumaczy Krzysztof Krzywiński ze Stowarzyszenia Kresy Pamięć i Przyszłość, który organizował uroczystość rocznicową.

Dzisiaj po Kolonii Obórki nie ma prawie śladu. Rośnie tam las.

- Tylko stare dęby, nisza stawu, tu i ówdzie zdziczałe drzewa owocowe świadczą, że kiedyś była to miejscowość. Społeczność Obórek przypomina zapadnięta mogiła, w której okoliczna ludność z Rudnik i Stawohoroża przed laty złożyła ciała pomordowanych - opowiada Krzywiński. - W mogile spoczywają 54 osoby.

Uroczystości przypominające te tragiczne wydarzenia na Wołyniu miały szczególny charakter. Punktualnie o godz. 12, gdy rozpoczęło się nabożeństwo w intencji pomordowanych, swoją modlitwę z dala od tego tragicznego miejsca rozpoczął też 95-letni dziś Feliks Trusiewicz.

- Liturgię poprowadził ks. Roman Własiuk, wikary katedry łuckiej. To była niezwykle wzruszająca rocznica. Piękna liturgia, słowa kapłana katolickiego, odśpiewany przez siostrę Bonifację S.C.T. psalm ze starego testamentu, poświecenie mogiły i krzyży uczyniły uroczystość godną miejsca. Tym bardziej że była to pierwsza po 75 latach modlitwa księdza rzymsko-katolickiego nad mogiłą - relacjonuje Krzywiński.

Na koniec wszyscy zebrani odśpiewali hymn Salve Regina.

- Zapalone znicze i pozostawiona wiązanka kwiatów dały wyraz spełnionej powinności i przywiązania do pamięci o pokoleniu, któremu nie dane było żyć i cieszyć się pokojem. Wyjeżdżając z Obórek, zabieramy ze sobą myśli spełnionego obowiązku i nadziei pokojowych więzi między narodem Polski i Ukrainy - dodaje organizator wydarzenia. - Wielkie podziękowania mieszkańcom Rudnik za opiekę nad mogiłą i pomoc w dotarciu na miejsce uroczystości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama