Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy

Rusza budowa muzeum w Sobiborze

Firma WZURIB z Włodawy wygrała przetarg na budowę Muzeum Upamiętnienia Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Przedsiębiorca już zajął się ogrodzeniem terenu. Lada dzień powinny ruszyć prace budowlane.
Rusza budowa muzeum w Sobiborze

Autor: dr Piotr Bartmiński

Pierwszy etap prac polegający na zabezpieczeniu 1,5 ha polany, na której znajdują się mogiły, został zakończony. Teren przykryto geowłókniną i przysypano warstwą białego marmuru.

Rozstrzygnięty został również przetarg na wyłonienie firmy, która zajmie się budową obiektu muzealnego oraz budynku gospodarczego. Do przetargu przystąpiły w sumie cztery firmy: z Włodawy, Chełma i Lublina. Realizacją inwestycji zajmie się WZURIB z Włodawy, bo złożył najkorzystniejszą ofertę. 

- Przedsiębiorca rozpoczął już prace przy grodzeniu terenu objętego budową. Do listopada ma wykonać stan surowy otwarty obydwu budynków. Te prace pochłoną 1 mln 50 tys. zł – relacjonuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku.

Kiedy obiekt zostanie dokończony? O tym zdecyduje komitet sterujący, w skład którego, oprócz Polski wchodzą również: Izrael, Holandia i Słowacja. Przedstawiciele tych państw podejmą także decyzję, jaki będzie ostateczny zakres projektu dotyczącego upamiętnienia ofiar obozu. Głównie chodzi o włączenie do tej architektury komór gazowych, odkrytych przez archeologów w trakcie prac badawczych prowadzonych w Sobiborze na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Muzeum w Sobiborze będzie miało powierzchnię użytkową wynoszącą ponad 760 mkw. Połowę tej powierzchni przeznaczono na tzw. stałą ekspozycję, która będzie ukazywała wystawę dokumentującą dzieje Hitlerowskiego Obozu Zagłady. Planowane są także pomieszczenia dla pracowników, punkt informacji i obsługi zwiedzających oraz sala do zajęć edukacyjnych.

Całkowity koszt wszystkich prac związanych z budową miejsca upamiętnienia w Sobiborze wyniesie prawie 20 mln zł.

Nad całością prac czuwa Komisja Rabiniczna do spraw cmentarzy.

(fot. dr Piotr Bartmiński)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
On 12.08.2017 09:48
Jestem mieszkańcem Sobiboru. Moim zdaniem dokonano ruiny na terenie byłego obozu zagłady. Zniszczono to co było tam najcenniejsze. Nie mogę wprost patrzeć na to co pozostało.

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama